En Sıcak Konular

Gençler yeterince uyumuyor, beyin dinlenmiyor!

31 Ağustos 2007 12:52 tsi
Gençler yeterince uyumuyor, beyin dinlenmiyor! 12- 16 yaşlar arasındaki gençler gelişimlerinin gerektirdiği ölçüde uyuyamıyorlar. Odalardaki elektronik eşya, sağlıklı uykuya engel olarak, beynin dinlenmesi için gerekli uykunun alınmasını engelliyor.

İngiltere’de “Uyku Konseyi”nin yaptığı araştırma 12-16 yaş arası gençlerin yeterince uyumadıklarını gösterdi. Gençlerin uykusuz kalmalarının başlıca sebebiyse odalarındaki televizyon, telefon, bilgisayar gibi elektronik aletler. Uzmanlar, beynin dinlenmesi için gerekli miktarda uyku alınmadığında bu durumun fiziksel ve ruhsal sorunlara davetiye çıkardığını söylüyor.

İskoçya Edıinburgh merkezli “Uyku Konseyi” uzmanlarına göre gençler giderek daha az ve daha sağlıksız uyku uyuyor.

Yetersiz ve kalitesiz uykunun başlıca sorumluları arasındaysa gençlerin odalarındaki bilgisayar, televizyon, müzik çalar, telefon ya da playstation gibi elektronik aletlerle çok uzun vakit geçirmeleri gösteriliyor.

Yaşları 12 ila 16 arasında değişen bin gencin katıldığı araştırmada, gençlerin 4’te birinin uykuya televizyon izlerken ya da müzik dinlerken daldıkları ortaya çıktı.

Araştırma, geceleri tavsiye edilen 8 saatten çok daha az, yaklaşık 4 saat kadar uyuduğunu söyleyen gençlerin, uykularını bilgisiyar oyunlarına ya da televizyona feda ettiklerini gösterdi.

Üstelik gençlerin yüzde 40’ı okulda gün boyu kendilerini yorgun hissettiklerini kabul ettikleri halde, sadece yüzde 10’u iyi bir gece uykusunun öneminin bilincinde. 
 


İngiliz uzmanlar uyarıyor: Az uyumak sağlığı olumsuz etkiliyor
Uzmanlara göre gençlere, beyinlerinin ihtiyacı olan dinlenme süresini sağlayacak kadar uzun ve kaliteli bir uyku düzeninin beden ve ruh sağlıkları üzerindeki olumlu etkisini anlatmak gerekiyor.

Uzmanlar, uykusuzluğun vücudun şekerli ve yağlı gıdalara ihtiyacını artırarak çağın en büyük sağlık sorunlarından obeziteyi de tetiklediğine dikkat çekiyor.

NTV-MSNBCBu haber 383 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,679 µs