En Sıcak Konular

Yahudi lobisini kızdıran kitapta neler var?

31 Ağustos 2007 12:10 tsi
Yahudi lobisini kızdıran kitapta neler var? ABD-İsrail ilişkilerini sorgulayan kitap tartışma yarattı. Washington'ın İsrail'e desteğinin, stratejik nedenlerden değil, Yahudi lobisi, Hıristiyan muhafazakarlar ve Siyonizm sempatizanlığından kaynaklandığı öne sürüldü.

İsrail'e ABD desteğinin şifreleri

ABD'de yeni piyasaya çıkan ve Washington'ın İsrail'e diplomatik ve askeri desteğini sorgulayan kitap tartışma yarattı. Ülkenin en etkili iki siyaset bilimi profesörü, John Mearsheimer ve Stephen Walt'un yazdığı "İsrail Lobisi ve ABD Dış Politikası" adlı kitapta, Washington'ın İsrail'e desteğinin stratejik nedenlerle açıklanamayacağı, Yahudi lobisi, Hıristiyan muhafazakarlar ve Siyonizme sempati besleyen Neoconların bunda payı olduğu belirtiliyor.

Yazarlar, bu nedenlerle, ABD'nin Ortadoğu politikasındaki dengesizlik, Irak'taki saldırılar ve İran-Suriye ile savaş olasılığının batı dünyası için kırılgan bir güvenlik durumu oluşturduğunu savunuyor.

"İsrail belki soğuk savaş boyunca stratejik bir ortak olarak görülebilirdi ama artık soğuk savaş sona erdi" diyen yazarlar, kayıtsız şartsız İsrail desteğinin dünyada anti-Amerikancılığı körüklediği, terörizmi beslediği, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'daki diğer aktörlerle ilişkilerde de zorluklar yaşanmasına neden olduğunu belirtiyor.

Özelllikle İsrail'in Filistin'e karşı desteklenmesinin dünyada anti-Amerikancılığı artırdığı ve yayılmasına neden olduğu belirtilen kitapta bu durumun terör örgütlerine yeni eylemcilerin de katılmasına yol açtığı vurgulanıyor.

Ermenilerle ilgili 1915 olaylarıyla ilgili tavır değiştirerek yaşananları  "soykırıma eşdeğer" olarak niteleyen  ABD'deki Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League'ın(ADL-İftira ve İnkara  Karşı Mücadele Birliği) Ulusal Direktörü Abraham Foxman, AFP'ye yaptığı açıklamada kitabı, "Arap-İsrail çatışmasını ve ABD'deki İsrail destekçilerinin rolünü, sinsi ve taraflı bir şekilde anlatan bir kitap" diye değerlendirdi.

HürriyetBu haber 284 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,955 µs