En Sıcak Konular

Alevi Federasyonu: Gül'ü zorlu alevi sınavı bekliyor

31 Ağustos 2007 10:21 tsi
Alevi-Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri Turan Eser, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü “zorlu bir Alevi sınavının" beklediğini söyledi. Eser, Gül’ün “Alevi kimliğinin resmen tanınması" konusunda nasıl bir tavır takınacağını yak

Turan Eser, ANKA’ya yaptığı açıklamada “siyaset üzerindeki dinci ve askeri vesayete karşı, siyasal alanın demokratikleşmesinin ve toplumsallaşmasının yanındaö olacaklarını söyledi.
      Türkiye’de sadece devlet laikliği ekseninde bir elit yönetim bulunmadığına dikkat çeken Eser, “İslamcı bir elit kesim var. Siyasal İslamcı bir elitin varlığını görmemek siyasi körlük olur. Toplumu sadece ‘secde eden müritler’ olarak algılayan bu dinci siyasi yapıları biz iyi tanıyoruz" dedi.
      İşsizliğin önlenmesi ve yoksulluğun yenilmesi gerektiğine vurgu yapan Eser, şunları söyledi:
      “Bunun için temiz bir siyasi kültüre ihtiyaç var. Fakat halen hukuken aklanmamış, yolsuzluk şaibeleri yüklü, ideolojik olarak dış güçlere bağımlı hareket eden siyasal İslamcı bir gelenek olarak AKP’nin, mevcut kirlenmiş iç politikada önü yeniden açılmıştır. Milli görüş geleneğinden gelen bir ismin Cumhurbaşkanlığı Türkiye açısından desteklenecek bir durum değildir. Bu durumun, Ilımlı İslam projelerinden haberi olanlar ve bunun ABD projesi olduğunu bilinler açısından kabul edilmesi mümkün değildir.
     
     -CUMHURBAŞKANI ZIRHI İLE KORUNACAK-
      Turan Eser, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Laikliği değiştireceğiz" şeklindeki görüşlerini ve eşinin türban konusunda Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet ettiğini hatırlattı. Eser, “Türkiye kendi aleyhine AİHM’e dava açan ve şimdi Cumhurbaşkanı unvanı ile ‘türban’ konusunda nasıl bir sınav verecek, bu çok önemli" diye konuştu. Eser, Abdullah Gül’ün, “kayıp trilyonö davasından aklanmadan Köşk’e çıkmaması gerektiğine işaret eden Eser, Gül’ün, “Dün milletvekilliği dokunulmazlığı ile korunurken, şimdi Cumhurbaşkanlığı zırhı ile korunacak. Türkiye’nin hukuk devleti olma mücadelesinin yolu bu şekilde açılamaz" dedi.
     
     -“AKP KENDİNE DEMOKRAT-
      AKP hükümetin 5 yıllık icraatlarının Türkiye’de demokratikleşmenin önünü açmadığını ileri süren ABF Genel Sekreteri Turan Eser, şunları söyledi:
      “Toplumsal kesimlerin gündelik hayatına bakıldığında, sosyal politik, demokratik ve özgürlükler adına her hangi bir değişim olmadığı ortada. Sadece, siyasal İslam’ın ve sermayenin lehine olan özgürlükler genişletildi. Mevcut Anayasa bile değişikliklere rağmen halen 12 Eylül Anayasası’dır. AKP tarafından belirlenen Çankaya temsiliyeti, toplumun demokrasi taleplerinden ve özgürlük alanlarının genişletilmesinden daha çok, çok uluslu şirketlerin, Dünya Bankası’nın İMF’nin, sermaye çevrelerinin ve siyasal İslamın hareket alanını genişletilmesinden yana tercih koyduğu sabittir. Burada değişim beklemek, siyasi saflıktan başka bir şey değildir."
     
     -“AKP ALEVİLERİ İNKAR ETTİ"-
      AKP iktidarı boyunca Alevilerin sorunlarına ilişkin, olumlu tek bir yaklaşıma tanık olmadıklarını anlatan Eser, “AKP dün Meclis’te bugün Çankaya’da Alevilere karşı kapalı devre çalışacak. Sayın Gül’ü zorlu bir Alevi sınavı bekliyor. Madımak katliamı karşısında Cumhurbaşkanı olarak nasıl bir tavır takınacak, zorunlu din dersleri konusunda hangi görüşleri savunacak ve Alevi kimliğinin resmen tanınması konusunda devletin zirvesinde neyi nasıl temsil edecek göreceğiz" diye konuştu.

MilliyetBu haber 271 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,777 µs