En Sıcak Konular

İki gazeteci için neden aynı kıyamet kopmadı?

31 Ağustos 2007 09:35 tsi
İki gazeteci için neden aynı kıyamet kopmadı? Star yazarı Şamil Tayyar, Emin Çölaşan'ın ardından kopan kıyametin, Genelkurmay hakkında yazdıkları için konumlarından ayrılmak zorunda bırakılan iki gazeteci için neden hiçbir şey yapılmadığını sordu!

Şamil Tayyar'ın yazısından

Haram baskı, helal baskı

CNN Türk’ün başarılı muhabiri Kemal Yurteri, kurumundan ayrılmak zorunda kaldı. Gerekçesi nedir? Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök’ün tedavi için geldiği GATA’da teamüllere aykırı olarak düşük protokolle karşılandığı haberi. Genelkurmay, bu haberi yalanladı.

Sabah Gazetesi’nin son dönemde parlayan yazarı Metehan Demir de geçen hafta sesiz sedasız kurumuyla yollarını ayırdı. O da askeri içerikli bir haberin kurbanı oldu. Demir, Radikal’den Neşe Düzel’e verdiği röportajda, Gül ile Büyükanıt’ın cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi görüştüğünü öne sürmüştü. Genelkurmay sert bir açıklamayla bu iddiayı yalanladı.

Yurteri ve Demir’in ortak özelliği; İkisinin de savunma konularında uzman olması ve uzun yıllar askeri konularda flaş haberler yapması. Son dönemdeki ortak noktaları ise Genelkurmay tarafından yalanlanmaları, ardından da işlerine son verilmeleri.

Üzerlerinde siyasi baskı olduğu iddia edilen Emin Çölaşan ve Bekir Coşkun hadisesinde olduğu kadar kıyamet kopmadı. Bırakın fırtınayı, esmedi bile. Bir kez daha öğrendik: Mesleğimizde de ‘haram baskı’ var, ‘helal baskı’ var.

Don lastiği gibi olmak

Hürriyet’te Yılmaz Özdil ‘büyük yazar’ diye iş başı yaptı. Bekir Coşkun ulusal kahraman ilan edildi. Emin Çölaşan hayaleti hala Hürriyet koridorlarında dolaşıyor.

Bizim Ahmet Hakan biraz minder dışında kaldı tabi. Kızgın teke gibi boynuzlarını sürtecek duvar arıyor. Şimdi de star grubuna dil uzatmış.

Üzerinde fazla durmayacağım. Polemikten beslenen bu yazara bir çift lafım var; Don lastiği gibi her kıça olma...

StarBu haber 223 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,589 µs