En Sıcak Konular

Yunanistan yangını kontrol altına alınamıyor

28 Ağustos 2007 14:45 tsi
Yunanistan yangını kontrol altına alınamıyor Yunanistan'ın Mora yarımadasıyla Eğriboz (Evia) adasında 6 gündür devam eden ve şu ana kadar 64 kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca kişinin yaralanmasına yol açan yangınların kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor

Yunan basını, binlerce kişinin evsiz kaldığı yangınlarda, yüzlerce köyün büyük hasar gördüğünü, binlerce küçük ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu duyurdu.

Ülkeyi günlerdir yakmaya devam eden ve cepheleri yer yer 60 km'yi bulan yangınlarla alevlerin kontrol altına alınamamasının başlıca nedeninin ''Hükümetin koordinasyon yetersizliği olduğu'' görüşünde birleşen Yunan basını, Mora yarımadasıyla Eğriboz adasında çıkan orman yangınlarının 1 milyon dönümden fazla araziyi kül ettiğini belirterek, birçoğu haritadan silinen 110 köyünün büyük hasar gördüğünü, şu ana kadar kaydedilen maddi zararınsa 4 milyar avroyu aştığını kaydetti.

Alevlerin ulaşmasından endişe edilen dağ köylerinin halen boşaltılmakta olduğunu, ancak onlarca kişinin evlerini terk etmeyi kabul etmediğini kaydeden Yunan televizyonlarıysa bölgelerde elektrikle su kesintilerinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini belirtti.

Köylerini saran yangından çıkış yolu bulamayan ve televizyon kanallarına bağlanarak panik halinde yardım isteyen halk danışılacak görevli bulunamadığından şikayetçi oldu.

Yunanistan'da son 24 saat içinde 56 yeni yangın çıktığını, şu andaysa büyük çoğunluğu Mora ile Eğriboz'da olmak üzere 23 tehlikeli yangın cephesiyle mücadele verildiğini, 7 kişinin sabotajlarda bulundukları gerekçesiyle gözaltına alındığı da kaydedildi.

 Haber 10Bu haber 285 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,593 µs