En Sıcak Konular

Hamas'ın yeni kahramanı 'Aslan Kral'

25 Ağustos 2007 22:17 tsi
Çizgi filmde, El Fetih üyeleri fare olarak gösterilirken Hamas, "Aslan Kral" çizgi filmindeki Simba karakterine benzeyen bir aslan olarak gösterildi.

"İşgal Altındaki Batı Şeria'daki Suç Gruplarına Mesaj" başlığı verilen 5 dakikalık çizgi film geçen perşembe akşamı yayınlandı.

Hamas'a ait bir televizyon kanalı, daha önce de ünlü çizgi film kahramanı "Mickey Mouse"lu bir karakterin yer aldığı çocuk şovu yayınlamıştı. Mickey Mouse giysisi giyen Farfur karakteri, "Bu millete zaferi vereceğiz. Allah'ın izniyle El Aksa'yı kurtaracağız, Irak'ı kurtaracağız, katillerin işgal ettiği Müslüman ülkeleri kurtaracağız" demişti. Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti, şovun içeriğinin gözden geçirilmek üzere yayının durdurulmasını istediğini söylemişti. Daha sonra Farfur karakterinin öldüğü söylenirken yerine arı olan kuzeni Nahul çıkmıştı.

Hamas televizyonunun yöneticilerinden Hazem Şaravi, çizgi filmin perşembe akşamı yayınlandığını ancak gözden geçirilmek için yayından çekildiğini söyledi. Şaravi, El Fetih'in "karşı propaganları nedeniyle" yayınlandığını belirtti. İzleyicilerin çizgi filmi beğendiğini belirten Şaravi, tebrik telefonları aldıklarını söyledi.

Çizgi filmde, farelerin propaganları sakince izleyen ve pençesini hazırda tutan aslan bir süre sonra saldırı geçiyor. Yaralı fareler, "Batı Şeria'ya doğru" diyerek kaçıyor.

El Fetih sözcüsü Fahmi El-Zarir, çizgi filmi "utanç verici ve kaba" bulduğunu söyledi. El-Zarir, "Hamas, ahlaki ve insanlığı bir kenara bırakmış. Hamas, Filistin kültürünü ve tarihini her yönden yaralıyor." şeklinde konuştu.

Şaravi, çizgi filmdeki "tonun" biraz düşürülmesi ile tekrar yayına verileceğini söyledi. Ancak Şaravi, "Aslan Kral" karakterini kaldırmayı düşünmediklerini ifade etti.

haber7Bu haber 420 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,289 µs