En Sıcak Konular

"Oğluma yapılan kabul edilemez bir oyun"

25 Ağustos 2007 17:24 tsi
28 Şubat sürecinde asılsız iddialarla ordudan ihraç edilen Prof. Dr. Mustafa Kahramanyol, oğlu Alper Kahramanyol'un Askerî Lise Sınavı'nı (ALS) kazandığı halde mülakata çağrılmamasını 'pis bir oyun' olarak nitelendirdi.

Oğlunun yazılı sınavda başarılı olduğunu hatırlatan Kahramanyol, "Alper'in mülakat sınavında da başarılı olacağını bildikleri için böyle bir oyun oynandı. Sahte kayıtlarla mülakata girmesi engellendi." ifadelerini kullandı. Yapılan yanlışlığın kurum olarak TSK'nın değil, kurum içindeki bazı görevlilerin hastalıklı düşüncelerinin ürünü olduğunu savunan Kahramanyol, "Bunların tedaviden geçmesi lazım." dedi.

15 Nisan 2007'de girdiği ALS'de başarılı olarak askerî liseye girmeye hak kazanan Alper Kahramanyol, mülakata çağrılmamıştı. Mülakat davetini içeren forma ise yazının Alper'in annesi Nurcan Akçay'a iletildiği, Akçay'ın 'öyle birini tanımıyorum' diyerek evrakı iade ettiği notunun düşüldüğü belirlenmişti. Mülakat davetinin kendisine ulaşmadığını ve iadeden haberdar olmadığını söyleyen anne Nurcan Akçay'dan sonra Alper'in babası Mustafa Kahramanyol da yaşananlara tepki gösterdi. Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nde (GATA) tabip albay olarak görev yaparken 28 Şubat sürecinde düzenlenen sahte belgelerle 1997 yılında Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla ihraç edilen Kahramanyol, oğlunun başına gelenlerin hiçbir gerekçeyle izah edilemeyeceğini söyledi. "Türk Silahlı Kuvvetleri bizim mübarek ocağımızdır, oğlumun da bu şerefli mesleği yapmasını elbette ki isterim." diyen Kahramanyol şöyle konuştu: "Hangi mesleği seçeceğine elbette Alper karar verecek. Ama yapılan bir oyunla sınavda başarılı olduğu halde oğlum mülakata giremedi. TSK mensuplarına böyle oyunlar yakışmaz."

'Bunların tedavi edilmesi lazım'

Yaşananların TSK'yı kurum olarak temsil etmediğini dile getiren Kahramanyol, "Bu oyunlar bazı görevlilerin yanlış düşüncelerinin ürünü. Bu insanların tedavi edilmesi ve yeniden eğitilmesi lazım. Psikolojik tedaviden geçmeleri gerekir. Biz bu ülkeye şerefle hizmet ettik. Bizim düşman olarak algılanmamız, ancak hastalıklı bir ruh hali ile izah edilebilir." şeklinde konuştu.

ZamanBu haber 680 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,453 µs