En Sıcak Konular

AKP'ye başörtüsü için 2 seçenek

25 Ağustos 2007 09:04 tsi
AKP'ye başörtüsü için 2 seçenek Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki akademisyenlerin hazırladığı anayasa değişikliği paketinde, tartışılan başörtüsü sorunu, üç kelimelik bir değişiklikle aşılıyor.

Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki akademisyenlerin hazırladığı anayasa değişikliği paketinde, tartışılan başörtüsü sorunu, üç kelimelik bir değişiklikle aşılıyor.

Anayasa değişikliği paketinde, üniversitelere başörtüsü ile girilebilmesine olanak tanıyan alternatifli değişiklikler öngördüklerini doğrulayan Prof. Dr. Ergun Özbudun, bu konuda AK Parti'ye seçenekler sunduklarını söyledi. Özbudun, üniversitelere başörtüsü ile girilebilmesinin anayasanın 42. maddesindeki "Eğitim ve öğrenim hakkı" başlıklı maddesiyle ilişkili olduğunu belirtti.

ALTERNATİFLER VAR

Özbudun, bu konuda AK Parti'ye sundukları seçeneklerden ilkini açıklarken, anayasadaki mevcut 42'nci maddede, "Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" cümlesinin yer aldığının hatırlatılması üzerine, bu cümlenin, "Kimse eğitim ve öğrenim hakkından, kılık - kıyafet nedeniyle alıkonulamaz" şeklinde değiştirilmesinin bir seçenek olduğunu söyledi. Komisyon, bu düzenlemenin benimsenmemesi halinde AK Parti'ye bir alternatif daha sundu.

Prof. Dr. Özbudun, bu alternatife göre de "eğitim öğrenim kurumlarında kılık - kıyafet serbesttir" cümlesinin anayasa metnine konulabileceğini aktardı. AK Parti, alternatiflerden birini olduğu gibi kabul edebileceği veya tamamen reddedebileceği gibi hazırlanan taslak metindeki alternatifler üzerinde değişiklik yaparak da maddeye, Meclis'e sunulmak üzere, son şeklini verebilecek.

Sabah
 Bu haber 244 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,436 µs