En Sıcak Konular

CHP: Seçim AKP lehine değiştirilmiş

24 Ağustos 2007 10:11 tsi
CHP Genel Merkez yönetimi, "22 Temmuz seçim sonuçlarına AKP lehine müdahale bulunuldu" iddiasında.YSK'ya itiraza hazırlanıyor.

CHP Genel Merkez yönetimi, "22 Temmuz seçim sonuçlarına AKP lehine müdahale bulunuldu" iddialarının, en kısa sürede Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurmaya olanak tanıyacak şekilde incelenmesi kararı aldı.

Çalışmalar kapsamında il ve ilçe örgütlerine "Tüm sandık tutanaklarıyla YSK açıklamalarını karşılaştırın" emri verildi. CHP MYK toplantısında da ele alınan iddialarla ilgili olarak, "Seçim sonuçlarını etkileyecek bilgi ve belgeler elde edilmesi halinde gelecek haftadan itibaren YSK’ya itirazda bulunulması" planlanıyor. Genel merkez yönetimine konuyla ilgili bir rapor sunan CHP’nin hukukçu kurmaylarından Konya Milletvekili Atilla Kart, şunları söyledi:

"Türkiye’nin dört bir yanından gelen iddiaların doğru olması halinde Meclis aritmetiğini büyük ölçüde etkileyecek bir durum ortaya çıkabilir. Meclis’teki iktidar ile muhalefet yapılanması değişebilir. Raporumuza göre, AKP lehine yüzde 10’lara ulaşan bir değişiklik olduğu yönünde ön tahminimiz var. CHP de yüzde 12 seviyesinde indirilmiş. Bu son derece ciddi bir iddia. Tabii tüm bunlar münferit mi yoksa Türkiye geneline yayılmış bir durum mu, inceleyeceğiz. Tüm iddiaları toparladıktan sonra gelecek hafta içinde itirazda bulunabiliriz. Ancak, bunu takip etmek bizim olduğu kadar YSK’nın da görevi. Resen de başlatabilir incelemeyi."

Aktif haberBu haber 273 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,444 µs