En Sıcak Konular

Chavez tek adamlığa oynuyor

23 Ağustos 2007 22:33 tsi
Chavez tek adamlığa oynuyor Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, iktidar koltuğuna 'yapışmasını' sağlayan anayasal reform paketine, sadece kendi yandaşlarından oluşan meclisten 'yeşil ışık' aldı.

Başkanın sadece iki dönem değil tekrar tekrar seçilmesinin önünü açıp görev süresini de altıdan yedi yıla çıkaran paket, önceki gün 167 vekilin tamamı tarafından, yani oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin, Chavez'in görev süresinin 2012'de dolması sonrası üçüncü kez başkan adayı olmasını sağlayacak pakete, iki-üç ayda nihai onayı vermesi bekleniyor.
Anayasa'nın 350 maddesinden 33'ünün değiştirileceği paket, sonra referanduma sunulacak. Paket kapsamında, devlet başkanının merkez bankası, belediye ve eyaletler üzerindeki kontrolü artırılıp özel mülkiyetleri kamulaştırma hakkı genişletilirken, işgünü süresi de yediden altı saate indirilecek. Kooperatiflerin idare edeceği yeni mülkiyet çeşitleri yaratılıp 'halk konseyleri' kurulmasını öngören paket uyarınca, ordunun parçası olacak 'halk milisleri' de oluşturulacak.


Muhalifler: Chavez ebedi iktidar peşinde
Muhalifler, Chavez'i, 'Küba lideri Fidel Castro gibi hayat boyu iktidarda kalmayı amaçlamakla' suçluyor. Chavez'e son eleştiri eski akıl hocası Luis Miquilena'dan geldi. Halka referandumda 'Hayır' deme çağrısı yapan Miquilena, "Bu, Chavez'e ebedi iktidar veren anayasal dolandırıcılık" suçlaması yaptı. Chavez ise güç dengesini yoksullar lehine değiştireceğini vurguladığı paketin sosyalist devlet inşası için gerekli olduğunu savunuyor.

RadikalBu haber 144 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,584 µs