En Sıcak Konular

Bush Vietnam'la Irak'ı karıştırdı!

23 Ağustos 2007 17:07 tsi
Bush Vietnam'la Irak'ı karıştırdı! ABD Başkanı George Bush, ilk kez Irak ve Vietnam savaşlarını karşılaştırarak, Irak’tan çekilmeleri halinde Vietnam’dakine benzer bir şiddet ortamı doğacağını savundu. Bush, “Başkan olduğum sürece Irak’tan çekilmeyeceğiz” dedi

ABD, Irak’taki birliklerin başında bulunan General David Petraeus’un Eylül ayında ülkedeki duruma ilişkin hazırlayacağı raporu bekliyor. Rapor, askerlerin Irak’ta kalma süreleri açısından önemli.

Raporun hazırlanması arefesinde ABD Başkanı Bush’tan çekilmeye ilişkin açıklamalar geldi.

Bush, daha önce olduğu gibi, Missouri’de gazilere yaptığı son konuşmasında da, çekilmeleri halinde Irak’ta, Vietnam’dakine benzer bir durumun belireceğini söyledi.

Bush, “Vietnam konusunda pozisyonunuz ne olursa olsun, ortada açık bir şey var; Amerika’nın geri çekilişinin bedelini milyonlarca masum insan ödemek zorunda kaldı. Vietnam’dan çekilmenin bir başka bedeli daha oldu ve bunu da düşmanımızın kullandığı sözcüklerde duyabiliyoruz. Bir Pakistan gazetesinde demeç veren Usame Bin Ladin, ‘ABD’liler Vietnam’da hükümetlerine karşı ayaklandılar. Bugün de aynı şeyi yapmalılar’ dedi” şeklinde konuştu.

“Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisini bir demokrasiye dönüştürmesinde ABD’ye yol gösteren idealler ve strateji, şu an bizi Afganistan ve Irak’ta tutan nedenlerin aynısıdır” diyen Bush, Vietnam savaşının ABD’ye Irak konusunda sabırlı olmayı öğrettiğini ileri sürdü.

ABD Başkanı Bush, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi Irak’ın işgalinin de ideolojik bir mücadele olduğunu dile getirdi ve Irak’tan çekilmelerinin, El Kaide saflarında bir zafer olarak algılanacağını belirtti.Bu haber 151 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,569 µs