En Sıcak Konular

TMSF'den Aydın Doğan'ı üzen karar

23 Ağustos 2007 14:45 tsi
TMSF'den Aydın Doğan'ı üzen karar  
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk Sabah Gazetesi'nin satışıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ertürk, Aydın Doğan'ı ve ortağını çok üzecek sözler söyledi...

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Sabah gazetesi ve atv'nin satış sürecine ilişkin gelinen noktayı anlattı.

TMSF Başkanı Ertürk, Sabah Grubu'nun satışının stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, ihaleye katılan yabancı şirketler ile ihalede kalan birinci ve ikinci grup hakkında ulusal güvenlik soruşturması yapılacağını söyledi.

Doğan ve ortağı katılamayacak

Türk medyasının en büyük oyuncusunun (Doğan Grubu) bu ihaleye katılamayacağını vurgulayan Ertürk, "Rekabet Kurulu ile uzun süren bir görüşmemiz oldu. Rekabet Kurulu da bu grubun giremeyeceği yönünde görüş bildirdi. Aynı zamanda ortaklık da kuramayacaklar.

Daha önce de medyaya yansıdı. Almanya'da bir medya şirketi ile bu grubun ortaklığı bulunduğu. Almanya'daki şirket ortaklığını koparırsa ihaleye girebilecek" dedi.

Sabah Grubu çalışanlarına iş güvencesi veren TMSF Başkanı Ertürk, "Alıcı gruba çalışanların sözleşmeleri de devredilecek.

Bugün Sabah gazetesinin tiraj ve atv'nin reyting başarısı çalışanların eseri. Yayın politikasına müdahale edilmesine, siyasi çıkarlar için kullanılmasına izin verilmeyecek" değerlendirmesini yaptı.

Ciner'le helalleştik

Ertürk, Sabah Grubu'nun eski sahibi işadamı Turgay Ciner'le helalleştiklerini belirterek, "Turgay Ciner'le yüz yüze konuştuk ve helalleşme noktasına geldik. Turgay Bey, kamu ile daha fazla ihtilaflı olmak istemiyor.
Karşılıklı olarak davalardan feragat edeceğiz" dedi.

Şimdiden 10 başvuru var

Turgay Ciner'in haklarının iade edileceğini belirten Ertürk, "Kanal 1, bölgesel TV, iki radyo, Sefaköy'deki stüdyolar, Bugün gazetesinin binası ve bugüne kadar yatırdığı para Ciner'e iade edilecek" bilgisini verdi.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Sabah Grubu satış ihalesine ilişkin ilginin yoğun olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "10'a yakın başvuru var. Bunlarla görüştük ve bilgi verdik. İhalesiz satıştan tamamen vazgeçtik. Hafta başında takvimi açıklayacağız. Takvimde, ön yeterlilik başvurusunun tarihi, bilgi odası kapanış tarihi, teklif zarflarının veriliş tarihi olacak."

Aktif haberBu haber 429 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,806 µs