En Sıcak Konular

'AB, Kosova için üzerine düşeni yapacak'

22 Ağustos 2007 19:45 tsi
Kosova'da temaslarda bulunan Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Luis Amado, Kosova meselesinin çözümünde AB'nin üzerine düşen sorumluluğu alacağını söyledi.

Amado, ziyareti çercevesinde, BM Kosova Geçici Misyonu (UNMIK) Başkanı Joachim Rüecker, Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı General Roland Kather, Kosova Başkanı Fatmir Seydiu ve Başbakan Agim Çeku ile görüştü.

Seydiu ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Amado, Kosova'nın Avrupa'da bulunduğunu, bu nedenle Kosova sorununa çözüm bulunmasında AB'nin sorumluluğunun büyük olduğunu belirtti.

“Kosova meselesinin çözümünde AB üzerine düşen sorumluluğu alacaktır” diyen Amado, AB, ABD ve Rusya'nın BM Genel Sekreterinin desteğiyle Kosova meselesini yeniden ele aldıklarını, AB Bakanlar Konseyinin Eylül ayında yapacağı toplantıda Kosova'nın da ağırlıklı olarak görüşüleceğini ifade etti.

Kosova'ya gelmeden önce Sırbistan'ın Kosova'dan sorumlu bakanı Slobodan Samarciç ile görüştüğü belirtilen Amado'nun, Kosova'da görev yapan Portekiz askerlerini de ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu arada, merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Kriz Grubu (ICG) adlı düşünce kuruluşunun yayımladığı son raporun Kosova ile ilgili bölümünde, Nisan veya Mayıs 2008'e kadar Kosova'nın bağımsızlığının tanınmaması durumunda kanlı çatışma olasılığı bulunduğu yönünde AB ülkelerine uyarıda bulunulduğu bildirildi.

hürriyetBu haber 272 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,921 µs