En Sıcak Konular

Beki: Erdoğan, Bekir Coşkun'u işaret etmedi

22 Ağustos 2007 18:03 tsi
Beki: Erdoğan, Bekir Coşkun'u işaret etmedi Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 'beğenmiyorlarsa gitsinler' sözlerinin farklı bir anlamı olduğunu savundu. Beki'ye göre Erdoğan'ın sözleri Coşkun'u hedef almıyor.

Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Seçilmiş bir cumhurbaşkanını reddetmenin vatandaşlık hukuku bakımın mümkün olmadığı, saygı göstermenin de demokratik ve yasal bir zorunluluk olduğu gerçeğini hatırlattığını" belirtti.

Akif Beki, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon programında cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tartışmalarda dile getirilen bazı görüşleri eleştirdiğini ve bunu kişiselleştirmeden, bir anlayışın eleştirisi şeklinde yaptığını ifade etti.

Erdoğan’ın kişiselleştirmemesine ve herhangi bir şahsı işaret etmeyen çoğul özne kullanmış olmasına rağmen Bekir Coşkun’u bizzat yazarı olduğu Hürriyet gazetesinin eleştirilerin hedefi haline getirdiğini belirten Beki, şunları kaydetti:

"Bu eleştirileri üstüne alan Sayın Bekir Coşkun’un bir yazısında ’Sayın Gül, göbeğini kaşıyan adamın cumhurbaşkanı olacaktır, benim cumhurbaşkanım olmayacak’ şeklinde ifadeler kullandığı doğrudur. Sayın Başbakanımız, Anayasa’nın 104. maddesinde de açıkça yer aldığı gibi seçilmiş cumhurbaşkanının devletimizin başı olarak milletimizin birliğini temsil ettiği gerçeğinden hareketle herkesin cumhurbaşkanı olduğunu vurgulamıştır.

’Benim cumhurbaşkanım değil’ sözünün vatandaşlık hukuku bakımından anlamsızlığını ortaya koymuştur. Sayın Başbakanımızın sözlerinden açıkça anlaşılacağı üzere kastedilen sevmemek, beğenmemek, eleştirmek değildir.

Sayın Başbakanımız, seçilmiş bir cumhurbaşkanını reddetmenin vatandaşlık hukuku bakımından mümkün olmadığı, saygı göstermenin de demokratik ve yasal bir zorunluluk olduğu gerçeğini hatırlatmıştır.

Bunun dışına çıkan yorum ve değerlendirmeler Sayın Başbakanımıza ait değildir.

’Ya sev, ya terk et’ anlayışını Sayın Başbakanımız, hiç bir zaman tasvip etmediği gibi bugün de şiddetle reddetmektedir."

MilliyetBu haber 145 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,297 µs