En Sıcak Konular

Yeni kabine listesi kesinleşti!

22 Ağustos 2007 16:38 tsi
Yeni kabine listesi kesinleşti! Yeni kabine yeni cumhurbaşkanının seçilmesini bekliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından, yeni kabine listesiyle ilgili çalışmaların tamamladığı anlaşılıyor. Listede kimler var dersiniz?

Erdoğan mevcut kabinede en fazla 9 bakanın değişeceğini açıkladı. Yeni kurulacak iki bakanlıkla birlikte 60'ıncı hükümette en fazla 11 yeni isme yer verilmesi bekleniyor.

Başbakan Erdoğan daha önce 60'ıncı hükümetin kabine listesini hazırlamış ancak bu listeyi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunamamıştı.

Başbakan Erdoğan yeni cumhurbaşkanına sunmadan önce de Sezer'in görmediği listede bazı değişiklikler yapacak.

En önemli değişiklik Dışişleri Bakanlığı'nda. Sezer'e sunulacak listede Dışişleri Bakanı olarak Abdullah Gül adı vardı. Yeni listede ise Dışişleri Bakanlığı'nda Ali Babacan'ın yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Arınç'ın durumu

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın 60'ıncı hükümette bakan olup olmayacağı ise merak konusu. Arınç konusunda net bir açıklama yapmayan Başbakan, mevcut kabinede en fazla 9 bakanın değişeceğini açıkladı.

Kurulacak yeni bakanlıklarla birlikte 60'ıncı hükümete mevcut kabineden 11 farklı ismin girmesi bekleniyor.

Yeni hükümette sadece isimler değil, bakanlıkların yapısı da yenilenecek. Kabinede üç başbakan yardımcısı koordinatör olarak görev yapacak. Bunlardan biri ekonomiden, diğeri bakanlıklar arası uyumdan, üçüncü ise Meclis hükümet çalışmalarından sorumlu olacak.

Kemal Unakıtan ve Cemil Çiçek'in başbakan yardımcısı olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Üçüncü başbakan yardımcılığı için ise Ertuğrul Günay'ın adı geçiyor.

İcracı bakanlıkların da yapısı değişecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndaki içme suyuyla ilgili birim alınarak, Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlanacak. Bakanlığın yeni adı Çevre ve Doğal Kaynaklar olacak. Bu bakanlık için eski Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu'nun adı öne çıkıyor.

Başbakan, "bilim ve teknoloji" ile "gençlik ve spor"un bağlı olacağı devlet bakanlıklarının da oluşturulabileceği mesajını verdi.

İdris Naim Şahin, Edibe Sözen, Lütfi Elvan, Zafer Çağlayan ve Mehmet Sağlam'ın da yeni kabine için ismi öne çıkıyor.

Mevcut kabinedeki bazı isimlerin ise bakanlıkları değişecek. Osman Pepe'nin bayındırlık bakanı, Binali Yıldırım'ın enerji bakanı, Mehmet Ali Şahin'in ise turizm ve tanıtma bakanı olması bekleniyor.

Nimet Çubukçu ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın kabinedeki yerlerini koruyacakları belirtiliyor.

CNN TÜRKBu haber 887 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,365 µs