En Sıcak Konular

Öymen'in oğluna 2-B şoku

22 Ağustos 2007 15:36 tsi
CHP'li Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in şirketinin projesine 'özel orman' sınırlaması geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in kurucu ortağı olduğu Capital Partners şirketinin Kaplankaya Projesi'ne 'özel orman' sınırlaması geldi.

Projenin yapılacağı Bodrum ile Didim arasındaki 5 milyon metrekareye yakın arazinin 1 milyon metrekarelik ağaçlık kısımları özel orman kapsamına alındı.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, konuyla ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan yazıya 'olur' verdi. Böylece arazinin 'orman vasfından yoksun olduğunu' savunan şirketin yapacağı imar, katlar dahil olmak üzere yüzde 6'yı aşamayacak. Orman vasfını yitirmiş arazilerin satılmasını öngören 2-B düzenlemesine muhalefet eden CHP'li Onur Öymen'in oğlunun şirketi, proje yapacağı arazi için mahkemeden 3 kişilik bilirkişi raporuna dayanan orman vasfından yoksun kararı bulunduğunu ifade ediyor. Bakanlık ise kararda, 'yanlışlık ve eksiklikler olduğunu' öne sürüyor.

Konunun uzmanları, projenin yapılacağı arazinin yaklaşık 1 milyon metrekaresinin özel orman ilan edilmesiyle yapılaşmanın azalacağı ve imar planı değişikliği gerekeceği belirtiliyor. Orman Genel Müdürlüğü, arazinin bir kısmının özel orman olduğuna dair çalışmasını tamamladı. Mahkeme kararları ile orman vasfından yoksun olduğu için imara açılan arazinin ağaçlık kısımları özel orman statüsüne alındı.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Kemal Kara, Zaman'a gönderdiği yazılı açıklamada şunları ifade etti: "Yargıtay 20. Hukuk Dairesi'nin 2001/9436 sayılı kararıyla orman sayılmayan ve mülkiyeti Bodrum Gayrimenkul Yatırımcılığı İnşaat Taahhüt Turizm AŞ'ye kayıtlı, Muğla ili Milas ilçesi, Kazıklıbucak köyü, Bozbük mevkiinde bulunan 105 ada, 297 parsel No'lu 4 milyon 817 bin 483 metrekare yüzölçümlü taşınmazın 1 milyon 60 bin metrekarelik kısmının 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 1. maddesine göre orman sayılan yerlerden olması nedeniyle söz konusu sahanın Orman Kanunu'nun 50-56 arasındaki madde hükümleri çerçevesinde özel orman statüsünde işletilmesi için bakanlığımızdan 16 Ağustos 2007 tarih ve 13 No'lu 'olur' alınmıştır." Benzer gelişmelerin yaşandığı Acaristanbul olayından sonra değiştirilen 'Özel Orman Yönetmeliği'nde buralarda yapılaşmanın katlar da dahil olmak üzere yüzde 6'yı geçmemesi hükmü getirilmişti. Yatırım tutarı 1,5 milyar doları bulacak Kaplankaya Projesi'nde toplam 2 bin 58 konut ve 2 bin yatak kapasitesine sahip 5 otel yer alıyor.

Projenin kapsadığı alanın kıyısında 7 koy bulunuyor. Arazinin 'ormanlık' olduğunda ısrarcı davranan Çevre ve Orman Bakanlığı, mahkeme kararının iptali için bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak, söz konusu kimseler hakkında 'mahkumiyet' kararı olmadığı için talep mahkemeden geri dönmüştü. Bunun üzerine arazideki ağaçlık yerlerin 'özel orman' statüsüne alınması için Orman Genel Müdürlüğü bir çalışma başlattı. Zaman'ın 15 Ağustos 2007'de arazinin bir bölümünün özel orman ilan edilmesi için Orman Genel Müdürlüğü'nde bir çalışma yürütüldüğünü duyurması üzerine Capital Partners bir yazılı açıklama yapmıştı, arsanın bir bölümünün özel orman kapsamında değerlendirilmesinin yasalar ve hukuk çerçevesinde herhangi bir geçerlilik taşımadığını öne sürmüştü.

Aktif ahberBu haber 369 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,802 µs