En Sıcak Konular

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Göç Yasası’na tepki

22 Ağustos 2007 15:26 tsi
Federal Almanya’da, Türklerin yoğun eleştirilerine rağmen, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ‘Göç Yasası’na bir tepki de Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu yasanın onaylanmasının Türkiye’de hayal kırıklığı yarattığı ve vatandaşlarımızın entegrasyon çabalarına katkıda bulunmadığı kaydedildi. Açıklamada, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın, yasaya karşı olumlu bir sonuç alınamaması halinde uluslararası yargı yolu ile haklarını geri alabileceklerine inandıklarını da belirtti. Açıklamada şöyle denildi:
“Hatırlanacağı üzere, bahsekonu yasa “aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelecek yabancıların önceden kendi ülkelerinde Almanca öğrenmeleri ve lisan bilgilerinin bir sınav ile teyid edilmesiö başta olmak üzere, insan hakları ve aile birliğinin korunması gibi evrensel değerlerle bağdaşmayan, özellikle vatandaşlarımıza yönelik ayrımcı ve eşitlik ilkesine aykırı hükümler içermektedir. Bu yanlış uygulamadan en kısa sürede vazgeçilmesi beklentimiz 28 Haziran 2007 tarihli Açıklamamızda dile getirilmişti. Bahsekonu aykırılıklar bugüne kadar vatandaşlarımızın yanı sıra, birçok Alman politikacı, hukukçu ve sivil toplum örgütleri tarafından da dile getirilmekle beraber, bu uyarıların ve tarafımızdan yapılan resmi girişimlerin göz ardı edilmiş olması, hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu konularda vatandaşlarımıza gerekli yardım ve destek sağlanacaktır. Benzeri olumsuz gelişmeler ve mevcut durumdan geriye gidişler, çok önem verdiğimiz vatandaşlarımızın entegrasyon çabalarına da katkıda bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın yeni yasaya karşı öncelikle Almanya’da ve olumlu bir sonuç alınamaması halinde uluslararası yargı yolu ile haklarını geri alabileceklerine inanmaktayız.”

HürriyetBu haber 196 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,257 µs