En Sıcak Konular

Maliki ABD'nin ağzının payını verdi

22 Ağustos 2007 14:58 tsi
Maliki ABD'nin ağzının payını verdi Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yönetimi için ''hüsran'' ifadesini kullanan ABD Başkanı George W. Bush'a çok sert yanıt verdi. Maliki, dün Irak yönetimi ile ilgili şok açıklamalarda bulunan Senatör Levin'e de gönderme yaptı.

Suriye'ye yaptığı 3 günlük resmi ziyaretin sonunda Şam'da basın toplantısı düzenleyen Maliki, son günlerde ABD Başkanı George Bush yönetiminden ve diğer Amerikalı siyasetçilerden gelen sert sözlerin Amerikan başkanlık seçimi kampanyasından kaynaklandığını ifade etti.

Maliki, "Hiç kimse Irak önüne bir takvim koyma hakkına sahip değil. Bu (hükümet), halk tarafından seçildi" dediği konuşmasında, bu tip açıklamalar yapanların Suriye ziyaretinden rahatsız olduğunu savundu. Irak Başbakanı, ancak bunun üzerinde durmayacaklarını, Irak halkı ve anayasasıyla ilgileneceklerini ve başka yerlerde arkadaşlar bulabileceklerini söyledi.

Nuri El Maliki, herhangi bir Amerikalı yetkilinin adını zikretmediği konuşmasında, kendisine ve hükümetine yönelik bazı eleştirilerin saygısızca olduğunu ifade etti.

Amerikalı Demokrat Senatör Carl Levin, önceki gün "Maliki'nin devrilmesi ve yerine daha az mezhepçi bir lider getirilmesi gerektiğini" söylemişti.

ABD Başkanı Bush ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Dyan Cocker da dün, Irak'ta El Maliki hükümetiyle ilgili duydukları hoşnutsuzlukları dile getirmişti.

haber7Bu haber 231 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,846 µs