En Sıcak Konular

CIA'ya şok suçlama

22 Ağustos 2007 13:41 tsi
11 Eylül saldırılarını önlemekte CIA'in kusurlu olup olmadığını araştırmak üzere kurulan komisyonun raporunda, CIA'in üst düzey yetkililerinin görevlerini hakkıyla yerine getiremedikleri belirtildi. İşte raporda yer alan suçlamalar..

11 Eylül saldırılarını önlemekte CIA'in kusurlu olup olmadığını araştırmak üzere kurulan komisyonun olumsuz rapor verdiği ortaya çıktı. 2005 Haziran ayında tamamlanan ve düne kadar gizli tutulan raporda, CIA'in üst düzey yetkililerinin ciddi hatalar yaptıkları ve görevlerini hakkıyla yerine getiremedikleri belirtildi. Eski CIA başkanı George Tenet'e de hatasından dolayı disiplin cezası verilmesi istendi.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA tarafından yapılan soruşturmada, eski Başkan George Tenet ve yardımcıları, 11 Eylül saldırılarından önce El Kaide tehditleri için hazırlık yapmamakla suçlandı. CIA baş müfettişi John Helgerson ve ekibi tarafından hazırlanan ve 2005'te tamamlandığı halde bugüne kadar gizli tutulan, ancak Kongrenin talimatı üzerine açıklanan 19 sayfalık raporda, "teşkilatın ve memurlarının sorumluluklarını tatmin edici şekilde yerine getirmediği, her zaman etkili ve işbirliği içinde çalışmadığı" ifade edildi.

ABD'de 11 Eylül 2001'deki saldırıları durdurabilecek tek başarısızlık noktası bulunmadığı ifade edilen raporda, Tenet'in yetkilerinden dolayı El Kaide tehditlerinin önlenmesi için stratejik plan hazırlanmamasının nihai sorumluluğunu taşıdığı kaydedildi.

"Şahsi nedenlerden" dolayı 2004'te bu görevinden istifa eden Tenet ise baş müfettişin raporunun kesinlikle yanlış olduğunu kaydetti.

CIA'nin şimdiki Başkanı Michael Hayden da, raporun yayımlanması kararının kendi tercihi olmadığını, ancak bu ay başında ABD Başkanı George Bush tarafından imzalanan yasa çerçevesinde Kongre tarafından öngörüldüğü için raporu yayımladığını bildirdi.

HürriyetBu haber 291 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,683 µs