En Sıcak Konular

Gül kendine kimi örnek alıyor?

22 Ağustos 2007 09:33 tsi
Gül kendine kimi örnek alıyor? Köşk'e çıkmaya hazırlanan Gül, nasıl bir cumhurbaşkanı olacağını anlattı: Cumhurbaşkanlığı uçağını kullanmayacağını söyleyen Gül, yurtdışı seyahatlerine kalabalık işadamı heyetleriyle birlikte gidecek...

28 Ağustos’ta TBMM’de yapılacak üçüncü turda cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, işadamlarına “Özal-Demirel modeli” sözü verdi. Gezilerinde küçük uçak kullanmayacağını belirten Gül, özellikle yurtdışı seyahatlerini işadamlarıyla birlikte gerçekleştireceğini söyledi. Eski cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in yaptığı gibi kalabalık heyetlerle seyahat sözü veren Gül, TOBB üyelerinin büyük desteğini aldı.

Desteklerini aldı

Destek turları kapsamında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Gül, “farklı bir cumhurbaşkanı” portresi çizdi. Cumhurbaşkanlığının kullandığı GAP ile Başbakanlığın uçağı ATA gibi özel ve küçük uçaklara işaret eden Gül, “Özellikle yurtdışı ziyaretlerimde bu uçakları kullanmayacağım. İşadamlarımız da benimle birlikte gittiğim her yere gelecekler” dedi.

Gül, Türk işadamlarının yurtdışında etkin olmasının kendisi ve Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, “büyük uçak” kullanma sözü verdi. İşadamlarından oluşan heyetlerin, gittiği her ülkede yanında olmasını istediğini ifade eden Gül, “seçildikten sonra ne yurtiçinde ne de yurtdışında oturan bir cumhurbaşkanı olmayacağını” aktardı.

'Baba' gibi olacak

Bu sözler, TOBB üyelerinin desteğini alırken, Gül’ün “Çankaya politikası”, 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i hatırlattı. Özal ve Demirel, tüm yurtdışı seyahatlerinde işadamlarına yer veriyordu. Demirel, gittiği her ülkede Türk işadamlarının o ülkenin üst düzey yetkilileriyle tanışmasını sağlar ve o bölgelerde iş alabilmeleri için büyük destek olurdu. Demirel, işadamlarını, o ülkenin liderleriyle de tanıştırırdı. İşadamları, halen bu bağlantılar sayesinde büyük işler yapıyor.

Çankaya'da halk günleri

İşadamlarına yurtdışında destek sözü veren Gül, Türkiye’de de vatandaşla bağını koparmayacak. Çankaya Köşkü’nde “halk günleri” düzenlemeyi planlayan Gül, Köşk’ün kapılarını belli günlerde vatandaşlara açacak.

AkşamBu haber 317 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,072 µs