En Sıcak Konular

Kız çocuklarını televizyondan uzak tutun!

22 Ağustos 2007 07:59 tsi
Kız çocuklarını televizyondan uzak tutun! Medyadaki hakim cinsel kültür çocuklarımızı nasıl etkiliyor? Bugüne kadar kulaktan kulağa fısıldandı ancak bilimadamları artık yeter diyor. Klipler, diziler, reklamlar ve diğer yayınlarda kızların cinsel obje haline getirilmesi küçük kız çocuklarını bakın

'Seks kültürü kız çocuklara zararlı'
 
Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan kapsamlı bir araştırma, kız çocuklarının seks kültüründen psikolojik zarar görmekte olduklarını ortaya koydu. 
  
Amerikan Psikoloji Derneği'nin raporuna göre, yaygın medyada kızların cinsel obje haline getirilmesi, yeni nesil kız çocuklarında yeme bozukluğu, öz saygı düşüklüğü ve depresyona yol açıyor.

Rapor ayrıca seksi giysilerin pazarlanması ve dört yaşındaki çocuklara uygun olmayan oyuncak bebeklerin satışını da eleştiriyor.

Raporu hazırlayanlar, kız çocukları daha olumlu yerlere yerleştiren imgelere yer verilmesi ve sağlıklı bir cinsel gelişimi teşvik edecek önlemler alınmasını istedi.

Amerikan Psikoloji Derneği'nden uzmanlar, dergiler, televizyonlar, video oyunları ve müzik kliplerindeki kız ve kadın imajının kız çocuklara zarar verdiğini kaydediyor.

Buna verilen bazı örnekler şöyle:

Genç pop yıldızları, seks objesi haline getiriliyor, küçük kızları hedef alan oyuncak bebeklere seksi giysiler giydiriliyor, 10 hatta 7 yaşındaki kız çocukları için g string iç çamaşırları üretiliyor, yetişkin modeller kız çocuğu giysileriyle poz veriyor.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Andrew Hill de raporun vardığı sonuçları gerçeği yansıttığını kabul ederek ekliyor:

Gençlere yönelik hazırlanmış dergilere bakın, hepsinde tek bir konu var o da seks. Görsel anlamda kontrol altına alınmış bir toplumuz, insanlar hakkındaki görüşlerimizi nasıl göründükleri belirliyor."

bbcturkishBu haber 458 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,925 µs