En Sıcak Konular

Irkçılık yapma istifa et!

20 Ağustos 2007 10:19 tsi
Irkçılık yapma istifa et! Halaçoğlu konuştu ortalık karıştı. Tarihçiler, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nu, Kürt ve Kürt Alevilerin kökenlerine ilişkin sözleri nedeniyle istifaya çağırdı.

Prof. Dr. Halim Bulutoğlu (Tarih Vakfı Başkanı): Belgelere dayalı konuşmayana tarihçi denmez. Ben bugüne kadar nesnel ve belgeye dayalı çalışmanın böyle bir sonuç verdiğini bilmiyorum. Bu tür açıklamalar bölücülük ve dışlayıcılık yaratır.

Erdoğan Aydın (Araştırmacı): Bu açıklama, devlet adına bugüne kadar üretilen tezlerin ne denli bölücü, dışlayıcı, halkın kimliğine yukarıdan aşağı gerçek dışı yüklemler yapmak misyonu gördüğünü bir kez daha gösterdi. Bu Güneş Dil teorisinin yeni açılımıdır.

Doç. Dr. Esra Danacıoğlu (Tarih Vakfı): 1930'ların ırkçılığının kokusunu taşıyan açıklamalar yapması bir akademisyene yakışmaz. Ülkenin belgelerinin emanet edildiği kurumun başındaki kişiye hiç yakışmıyor. Utanç duydum. Anadolu'da çeşitli Müslümanlaşma dalgaları, Karadeniz'de oldu. 500 yıl sonra bunlar 'Ermeni' diyerek geriye doğru ırkçı yolculuğa çıkmak, kendi dili ve kültürü olan insanlara 'Kürt değil, Türkmensin' demenin ırkçılıktan başka açıklaması yok. Bu zihniyet bölücüdür.

Ahmet İnal (AK Parti- Batman milletvekili): Kürtlerin dipdiri ortada olduğu, kendi orijinal yapısından hiçbir şey kaybetmediği ortada. Bu açıklamalar safsatadan ibaret. Bu tür insanların iddialarında ısrarcı olmaları halinde görevden de alınmaları gerekir.

Reha Çamuroğlu (AK Parti-İstanbul): Halaçoğlu'nun bu sözlerini temellendirdiği kitabını bekliyoruz. Tarihçiler bazen kendi buluşlarının doğrudan siyasi sonuçları olduğunu zannetmek gibi bir duyguya kapılır. Kökenlerden mesnet aramak ırkçılık olur, ırkçılığın daniskası olur.

Yılmaz Ateş (CHP-Ankara): Neresinden baksanız cehalet ve ayrımcılık kokuyor. Sözler beni dehşete düşürdü.

Kazım Genç (Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı): Bu açıklamalar koyu bir milliyetçilikten başka bir şey değildir. Aleviler kendilerini Kürt, Türk, Laz diye ayırmaz. Bu zatın söylemleri hayatın somut gerçekleri ile örtüşmüyor. O görevden derhal istifa etmesi gerekir.

Prof.Dr. Kemal Çiçek (TTK Ermeni araştırmacısı): Bu sözleri Osmanlı arşiv belgelerindeki kayıtlarla söylüyordur. Ben ABD arşivleri üzerinde çalıştım. O kayıtlarda da bazı Kürt aşiretlerin Türkmenleştiği, bazı Ermenilerin Kürtleştiği tespit edilmiştir. ABD'li uzmanların görüşü ile mutabıklık var.

internethaberBu haber 403 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,781 µs