En Sıcak Konular

Sıcak psikolojimizi bozdu!

20 Ağustos 2007 10:00 tsi
Sıcak psikolojimizi bozdu! Sıcak ve bunaltıcı havalar, tahammülsüzlük, öfke, aşırı sinirlenme gibi psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirdi. Türkiye genelinde devam edecek olan sıcakların şiddetle gerçek bir ilişkisi var mı?

Polis telsizlerinden her gün onlarca kavga anonsu geçiliyor. Peki sıcak havalar ve şiddet konusunda gerçekten birebir bir ilişki var mı?

Sıcak havaların toplumda şiddet artışına yol açacağı yönündeki görüşlere katılmadığını belirten Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, bu yöndeki düşüncelerin "bahane" oluşturmak anlamına geldiğini söyledi. Prof. Dr. Sır, Türk toplumunun psikolojisinin bozulduğunu belirterek, herkesin kendisine göre bir tehdit algılayarak uyguladığı şiddete mazeret bulmaya çalıştığını kaydetti.

Şiddetin her zaman var olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sır, sinirlilik hali, tahammülsüzlük gibi sorunların yaz döneminde daha çok göze battığını; ancak bu durumun kış döneminde de yaşandığını vurguluyor.

Şiddeti tetikleyen birçok etkenin bulunduğunu kaydeden Sır, "Şiddet olayları medyaya taşınınca, sanki toplumda şiddet olaylarının arttığı yönünde bir hava oluşuyor. Fakat şiddet her zaman var. Şiddete meyilli bir toplumumuz var. Medyada yer alan haberlerin amacı ise toplumda şiddet artıyor, devlet yetersiz kalıyor türündeki düşünceleri yaymaktır. Bir dönemde okullardaki şiddet olayları haber yapılıyordu. Şimdi okullar kapandı, şiddet bitti mi? Sıcak havalarla şiddet arasında direkt bir bağ kurmanın yanlış olduğunu düşünüyorum." diye konuşuyor. 
 
ZamanBu haber 110 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,134 µs