En Sıcak Konular

Cumhurbaşkanı adaylığı için süre 24.00'te doluyor

19 Ağustos 2007 19:24 tsi
Cumhurbaşkanı adaylığı için süre 24.00'te doluyor 11. Cumhurbaşkanı seçimi için aday olma süresi bu gece saat 24.00'te sona eriyor. Şu ana kadar AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül ve MHP Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu adaylık için başvurudu bulundu.

Seçimin ilk turu yarın saat 15.00'te toplanacak TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak.

AK Parti'nin yanı sıra MHP, DTP ve DSP Meclis'e girme kararı aldığından bu seçimlerde 367 sorunu yaşanması beklenmiyor. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda sonuç alınamaması halinde 2. tur 24 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilecek. Bu turda da cumhurbaşkanı seçilemezse 3. tur 28 Ağustos Salı, 3. turdan da sonuç alınamazsa cumhurbaşkanı seçiminin son turu 1 Eylül Cumartesi günü yapılacak.

Yarın yapılacak ilk turda herhangi bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için 367 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. İkinci turda da seçilmek için yine 367 milletvekilinin oyu gerekiyor. 3. turda ise TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun(276) oyunu almak cumhurbaşkanı seçilmek için yeterli olacak. Bu turda da hiçbir adayın bu sayıya ulaşamaması halinde en çok oyu alan iki aday 4. turda yarışacak. Son turda da adaylardan biri 276 oy alamaması durumunda TBMM derhal seçime gidecek.

Meclis'in aritmetik dengelerine bakıldığında AK Parti'nin adayı Abdullah Gül'ün 3. turda cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 341 milletvekili bulunan AK Parti'de TBMM Başkanı Köksal Toptan oy kullanamayacağı için Abdullah Gül'e en çok 340 oy verilebilecek. 20 milletvekili bulunan DTP, Abdullah Gül'e destek verip vermeyeceğine yarın TBMM'de yapacağı grup toplantısında karar verecek. 13 milletvekili bulunan DSP, Meclis'e girme kararı aldı, ancak Gül'e destek verip vermeme konusu halen netleşmedi.

BBP Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seydi Eyüpoğlu, Abdullah Gül'e destek verme kararı aldı. AK Parti, DTP, bağımsızlar ve bazı DSP'li milletvekillerinin oylarıyla Abdullah Gül'ün ilk turda seçilmesini hedefliyor. Cumhurbaşkanı seçimi, gizli oyla yapılıyor.

CHP, cumhurbaşkanı seçim turlarına katılmama kararı alırken, MHP kendi adayı Sabahatin Çakmakoğlu'na oy verecek.
 
ZamanBu haber 141 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,761 µs