En Sıcak Konular

Abdullah Gül frak giyecek mi?

19 Ağustos 2007 18:02 tsi
Cumhurbaşkanı adayı Gül için frak siparişi verildi. Gül’ün yeni kıyafetini ilk kez seçilmesine kesin gözüyle bakılan 3. tur oylamanın yapılacağı 28 Ağustos’ta giymesi bekleniyor.

Abdullah Gül frak giyecek mi?

AK Parti'nin aday gösterdiği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül için frak siparişi verildi. Gül’ün yeni kıyafetini ilk kez seçilmesine kesin gözüyle bakılan 3. tur oylamanın yapılacağı 28 Ağustos’ta giymesi bekleniyor. Gül, daha önce ‘Frak giyecek misiniz’ sorusuna, ‘Usulü neyse yapacağız’ karşılığını vermişti.

Adaylık başvuru süresi bugün saat 24.00’te sona erecek. Köşk seçiminin ilk turu yarın yapılacak. TBMM Genel Kurulu’nda seçilmek için gerekli olan 367 oyun bulunamaması durumunda 2’inci tur 24 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

3. TURDA SEÇİLİR

BU turda da cumhurbaşkanı seçilemezse 3’üncü tur 28 Ağustos Salı günü yapılacak. Bu turda 276 oyun bulunması halinde Gül 11’inci Cumhurbaşkanı seçilecek. Gül, programa göre saat 18.00’de yemin edecek. Askeri törenle Meclis’ten uğurlanacak Gül’ün program ve usule göre frak giymesi gerekiyor.

GÜL’E FRAK RAPORU

MECLİS Kanunlar Kararlar Dairesi Cumhurbaşkanı’nın frak giymesiyle ilgili bir rapor hazırlayarak Gül’e sundu. Raporda, usulün ‘frak’ giymek olduğu, ancak siyah renk takım elbiseyle de yemin edilebileceği belirtildi. Gül ardından Anıtkabir’e giderek 11’inci Cumhurbaşkanı sıfatıyla özel defteri imzalayacak. Yine Çankaya Köşkü’ne aynı gün çıkarak devir teslim törenine katılacak. Törende, usüle göre Hayrunisa Gül de yer alacak. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer’in törene katılıp katılmayacağı belirsiz. Gül’ün hazırlıklara ilişkin olarak Meclis Başkanı Köksal Toptan ile telefonla görüşerek bilgi aldığı öğrenildi.

Kadın başkanvekillerine döpiyes

TBMM Başkanlığı, CHP’li Güldal Mumcu ve MHP’li Meral Akşener’in Meclis Başkanvekilliğine seçilmesinin ardından yaşanan frak tartışmalarıyla ilgili araştırma yaparak TBMM Başkanı Köksal Toptan’a bir sunum yaptı. Sunumda, Bakanlar Kurulu’nun 1925 tarihli ‘Resmi Merasimde Giyilecek Elbise ve Teferruatı Hakkında Talimatname’ başlıklı kararında, frakın tanımının, ‘erkek kıyafeti’ şeklinde yapıldığı belirtildi. Erkek büyükelçilerin güven mektubu sunarken frak, kadın büyükelçilerin ise koyu renk döpiyes giydiği örneğine yer verilerek, kadın TBMM başkanvekilleri için de ‘Siyah döpiyes, içine beyaz bluz ve gömlek’ önerisinde bulunuldu. Bunun için TBMM İçtüzüğünün 56’ıncı maddesinde değişikliğe gidilmesi gerektiği ifade edildi. TBMM Başkanlık Divanı’nın ilk toplantısında frak konusunun ele alacağı öğrenilirken, İçtüzük değişikliği gerçekleşene kadar, Güldal Mumcu ve Meral Akşener’in birleşimi yönetmelerinin daha sonraya bırakılabileceğinin de düşünüldüğü belirtildi.

Turlara devam edecek

SİYASİ partilerin yanı sıra işçi, memur, esnaf ve işveren temsilcileri ile görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı adayı Gül, yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı oylaması öncesinde bağımsız milletvekilleriyle bir araya gelerek destek arayışını sürdürecek. Gül, bağımsız Mesut Yılmaz, ÖDP’li Ufuk Uras, bağımsız Kamer Genç ve Erdoğan Yetenç’i ziyaret ederek destek isteyecek. Gül’ün sivil toplum örgütleri ziyareti çerçevesinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ile de bir araya geleceği bildirildi. Bu arada TBMM Başkanlığı seçiminin ardından 10 günlük tatile çıkan milletvekilleri bugün Ankara’ya dönecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 15.00’teki oylama öncesinde, milletvekillerini Genel Merkez’de toplayacak. Erdoğan ve milletvekilleri daha sonra Meclis’e geçerek, oylamaya katılacak. AK Parti geçen hafta vekilleri oylamada hazır bulunmaları için uyarmıştı.

Star gazetesi
 Bu haber 433 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,408 µs