En Sıcak Konular

Gül, 'A Takımını' da beraberinde götürecek

19 Ağustos 2007 12:31 tsi
Gül, 'A Takımını' da beraberinde götürecek
Abdullah Gül, Köşk’e çıkarsa beraberinde "A takımı" olarak adlandırılan ekibini de götüreceği iddia ediliyor. Erdoğan’ın ‘takımı’ henüz belli olmadan, gözler Çankaya takımına dikildi. Gül, Köşk’e çıkarsa beraberinde kimleri

Askerle diyaloğu iyi olan Uğur Ziyal’in genel sekreter, Gül’e adaylık sürecinde yardımcı olan Ahmet Sever’in de basın müşaviri olması gündemde.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmasının ardından, kulislerde Köşk’te birlikte çalışacağı A takımında kimlerin yer alabileceği konuşulmaya başladı. Gül’ün, 4.5 yıllık süreçte birlikte çalıştığı isimlere yer vermesi bekleniyor.

Gül’ün cumhurbaşkanlığı görevini üstlendikten hemen sonra Köşk kadrosunda radikal değişiklikler yapması beklenmiyor. Ancak, Cumhurbaşkanı Sezer’in görev süresinin bitmesiyle, Köşk’teki bazı kadrolarda otomatik olarak yenilenme olacak. İlk etapta, cumhurbaşkanı altındaki en önemli koltuk olan genel sekreterlikte değişiklik gündemde.

SEKRETER EMEKLİ

Sezer’in Köşk’e veda ettiği tarihte, şu andaki Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu da yaş haddinden emekliye ayrılacak. Gül’ün Dışişleri’nde birlikte mesai yaptığı isimlerden birini Cumhurbaşkanlığı Genel Sektererliği’ne getirme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Bu koltuk için kulislerde Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Uğur Ziyal’ın ismi öne çıkıyor.

Irak savaşı ve 1 Mart tezkeresinden önce ABD ile yapılan pazarlıklar döneminde Dışişleri Müsteşarlığı görevini başarıyla yürüten Ziyal, Ege konusunda Atina ile Ankara arasında uzun süredir sessizce yürütülen görüşmelerde de Türk tarafını temsil etti. Ziyal, askerlerle iyi diyaloğu olan bir diplomat olarak biliniyor.

KORUTÜRK DEVAM MI

En çok merak edilen konulardan birisi de, Gül’ün, Sezer döneminde Köşk’e Dış Politika Danışmanı olarak atanan Büyükelçi Zergün Korutürk ile çalışmaya devam edip etmeyeceği. Gül’ün başbakanlığı döneminde özel kalem müdürlüğünü yapan, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu yanına alabileceği belirtiliyor.

ESKİ GAZETECİ DE VAR

Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı süresince basınla ilişkilerinde ismi öne çıkan, eski gazeteci, Başbakanlık AB İletişim Grubu Başkanı Ahmet Sever’i de yanına alabileceği ifade ediliyor. Sever’in Köşk’te basın halkla ilişkiler bölümünün başına gelmesinin sürpriz olmayacağı belirtiliyor.

ÇANKAYA SÖZCÜSÜ

Abdullah Gül, eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal gibi, danışmanlık koltuğunun haricinde Çankaya’ya bir de sözcülük pozisyonu getirebilir. Sezer döneminde eski dış politika danışmanı ve sözcüsü Sermet Atacanlı, birkaç kez basın toplantısı yapmış, ancak bir süre sonra bu uygulamadan vazgeçilmişti.

dunyabulteniBu haber 362 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,565 µs