En Sıcak Konular

Hava korsanlarının sorgusu sürüyor

19 Ağustos 2007 12:03 tsi
Kıbrıs Ercan Havalimanı’ndan kalkan Atlasjet Havayolları’nın uçağını bomba süsü verilmiş oyun hamuruyla kaçırmaya çalışan iki hava korsanının Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgusu devam ediyor.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre korsanlardan Mehmet Reşat Özlü'nün (27) Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Köseören köyü nüfusuna kayıtlı Arap asıllı olduğu, 2002 yılında KKTC'ye Doğu Akdeniz Üniversitesi'ne kayıt yaptırdığı, bir yıl sonra da Girne Amerikan Üniversitesi Türk Dili Öğretmenliği Bölümü'ne kaydolduğu öğrenildi.

Okulda başarı sağlayamayan Özlü’nün KKTC'de kalabilmek için her dönem kayıt yenilediği, ancak bu yılın başında yeni kayıt yaptırmadığı anlaşıldı. Üzerinden 2007 yılının öğrenci kimliği çıkan Özlü’nün ailesine halen okuduğunu söylemesine rağmen, herhangi bir üniversitede bu yıl kaydının gözükmediği ifade edildi.

Özlü’nün KKTC’deki tüm irtibatlarının mercek altına alındığını ifade eden emniyet yetkilileri, “Her ikisi de yaptıkları işten pişman olduklarını söylediler. İlk çapta olayı Filistin’e destek amacıyla yaptıklarını söyleselerde konunun bu işle bir bağlantısı yok. Amaçları uçağı İran yada Suriye’ye kaçırıp o ülkelerden birine iltica edip yeni bir hayata başlamakmış” diye konuştular.

Diğer hava korsanı Filistinli Mommen Abdül Aziz Talik'in de Mısır pasaportu taşıdığı kaydeden emniyet yetkilileri, bu ülkeden şahsa ilişkin bilgi almaya çalıştıklarını da belirttiler. Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’ndan gelen bilgide Talik’in herhangi bir kaydı bulunmadığının altını çizen emniyet yetkilileri, “Ancak bu pasaportun doğruluğu yada başka bir isme sahip olup olmadığını, geçmişte bir örgüt bağlantısı olup olmadığını araştırıyoruz” diye konuştular.

Sorguları halen devam eden 2 korsana ilişkin ek gözaltı süresi alınacağını kaydeden emniyet yetkilileri, soruşturmanın bizzat Antalya Cumhuriyet Başsavcısı tarafından da takip edildiğini ifade ettiler.

hürriyetBu haber 369 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,222 µs