En Sıcak Konular

Erdoğan’ın yolu Atatürk’le kesişir mi?

18 Ağustos 2007 13:58 tsi
Erdoğan’ın yolu Atatürk’le kesişir mi? 22 Temmuz seçimlerinden hemen sonra Prof. Dr. Mahir Kaynak “Türkiye Atatürk’ün Celal Bayar’ın temsil ettiği çizgisine yaklaşıyor” demişti. Gül Çankaya’ya çıkarken CHP tam aksini iddia ediyor. İyibilgi o tartışmayı tekrar açıy

Köşk için destek turuna çıkan, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinden tam destek alan Gül’ün adaylığına en sert tepkiyi anamuhalefet partisi gösteriyor. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması CHP’yi 22 Temmuz öncesi söylemine geri götürdü. Baykal Abdullah Gül’ün Çankaya’ya çıkması halinde Cumhuriyetin tehlikeye gireceğini vurguluyor.
 
Seçimlerden hemen sonra Prof. Dr. Mahir Kaynak ile görüşme yapmış ve önemli analizini iyibilgi okurlarıyla paylaşmıştık. Kaynak “Türkiye Atatürk’ün Celal Bayar’ın temsil ettiği çizgisine yaklaşıyor” demişti. Atatürk’ün son Başbakanının Celal Bayar olduğunu hatırlatan Kaynak “asıl Atatürk çizgisinin serbest teşebbüsten yana olan bu çizgi olduğuna inanıyorum” demişti.

Şimdi Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı ve Gül’ün adaylığına karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet’in tehlikede olduğunu ileri sürüyor. CHP haklı mı, bu ilginç iddianın sahibi Kaynak’a tekrar sorduk.

Kaynak Abdullah Gül’ü Bayar’dan gelen Atatürk çizgisinin dışında tuttuğunu söyleyerek başlıyor sözlerine. Atatürk çizgisine Başbakan Erdoğan’ı yakın bulduğunu söyledikten sonra şu tespitte bulunuyor: “CHP Erdoğan’ın Gül ile Köşk’te etkin olacağını düşündüğü için ‘Cumhuriyet tehlikede’ diyor, yani karşı çıkılan esasta Erdoğan ki ben buna katılmıyorum.”

CHP’nin Atatürk değil İnönü çizgisini sürdürdüğünü vurgulayan Kaynak “Atatürk daha liberal politikaları savunuyordu, Erdoğan da Celal Bayar’ın getirdiği bu çizgide” diyor.

www.iyibilgi.comBu haber 802 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,922 µs