En Sıcak Konular

Doktora 'asık surat' cezası

16 Ağustos 2007 09:41 tsi
Antalya'da 16´sı doktor 23 sağlık personeline "asık surat" cezası verildi. Bu doktorlardan bazılarının, aynı cezaya üçüncü kez çarptırılması dikkat çekti.

Antalya İl İnsan Hakları Kurulu'nun alt komisyonu olan Hasta Hakları Kurulu, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde oluşturulan Hasta Hakları Birimi'ne yılbaşından bu yana yapılan 200 başvuruyu ele aldı. Hasta ve yakınlarının şikâyetlerini tek tek inceleyen kurul, 16 doktor, iki hemşire, iki hasta bakıcı, iki vezne görevlisi ve bir hasta kabul memurunun, hasta haklarını ihlal ettiklerine kanaat getirdi.

Nezaketsiz tavırlar
Hastane başhekim yardımcıları, Hasta Hakları Birimi yöneticisi, İl Genel Meclisi temsilcisi, şikâyet edilen doktor ya da sağlık görevlisinin sorumlusu olduğu bölümün yöneticisi ve valiliğin atadığı halk temsilcisinden oluşan kurul, 23 personelin, hastalara surat astığı, azarladığı, hakaret ettiği ve nezaketsiz tavır sergileyerek hasta haklarını ihlali suçunu işlediği kararına vardı.
Kurulun önerisiyle Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü 16´sı doktor 23 personele asık surat cezası verdi. Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları da işledikleri suça göre para cezası, idari ceza ve kınama cezalarına çarptırıldı.
Ceza alan 16 doktordan dokuzu Antalya Devlet Hastanesi, altısı Atatürk Devlet Hastanesi ve biri de Antalya Diş Hastanesi kadrosunda görev yapıyor.
Daha önce iki kez uyarı cezası alan Antalya Devlet Hastanesi'nde görevli Fizik-Tedavi Uzmanı Dr. H.Ö. ile yine aynı branşta uzman Dr. Y.G., hastalara kötü davrandıkları gerekçesiyle 3. kez aynı suçtan para ve kınama cezasına çarptırıldı.

Hasta Hakları Birimi en ücra köşelerde

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD) Başkanı Nuri Özkul, yedi aylık bir sürede 200 şikâyetin çok az olduğunu savunarak, şunları söyledi:
"Çünkü hasta ve yakınları, hastanelerin en ücra köşelerine kurulan, hastaların ve yakınlarının girmelerinin neredeyse imkânsız oduğu yerlerdeki Hasta Hakları Birimi'ni bilmiyor. Şikâyet etmek isteyenler uzman bir doktor ya da başhekim yardımcılarından birine yönlendiriliyor ve olay büyümeden kapatılıyor."
Hastanelerdeki üniformalı güvenlik görevlilerinin de hasta ve yakınlarının hak arayış cesaretlerini kırdığını savunan Özkul, "Hastanelere bakınca figan feryat kopuyor. Şikâyet edecek yer arıyor ama şikâyet sayısı çok düşük. Antalya Devlet Hastanesi´nde bir gündeki hasta sirkülasyonu 3 bin dolayında. Ama 7 ayda gelen şikâyet sadece 200" dedi.

habervitriniBu haber 454 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,717 µs