En Sıcak Konular

İsrail kazısı Aksa'nın yıkımı olacak

16 Ağustos 2007 09:10 tsi
İsrail kazısı Aksa'nın yıkımı olacak
Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri, İsrail'in Haremüşşerif'te yaptığı kazı çalışmasının Mescid-i Aksa'nın yıkımıyla sonuçlanacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Haremüşşerif'e giden Türk heyetinin raporunu kamuoyuna açıklamamasını eleştiren Sabri, “Büyük bir şaşkınlık içindeyiz” diye konuştu

Arap STK'larının çatı kuruluşlarından İtilaful Hayr'ın bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği kongre için İstanbul'a gelen Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri, İsrail'in ördüğü duvarlarla Kudüs'ü adeta bir hapishane haline getirdiğini söyledi. 3 gün süren kongrenin son gününde Yeni Şafak'a konuşan İkrime Sabri, İsrail'in Haremüşşerif'te yaptığı kazı çalışmasının Mescid-i Aksa'nın yıkımıyla sonuçlanacağını anlattı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla geçtiğimiz Şubat ayında Kudüs'e giden Türk heyetinin geçen 6 ayın ardından raporunu kamuoyuna halen açıklamamasını eleştiren İkrime Sabri, “Raporun açıklanması için Aksa'nın yıkılması mı bekleniyor” diye sordu.

RAPOR AÇIKLANSIN

Heyetin hazırlayacağı raporu görmek istediklerini söylediklerini anlatan Sabri, “Raporlarını Ankara'da yazacaklarını söyleyerek Kudüs'ten ayrıldılar. Bize ulaşan bilgilere göre, raporda, kazı çalışmasının Mescid-i Aksa'ya zarar vermediği ifade edilmiş. Büyük bir şaşkınlık içindeyiz. Türk heyetinin Kudüs'e geleceğini duyduğumuzda çok sevinmiştik. Politik oyunlar bu çalışmanın üzerini örtmesin” dedi. Sabri, raporun kamuoyuna açıklanmasını istedi.


AKSA GENÇLERE KAPALI

Hamas ve El Fetih arasında süren iktidar mücadelesinin neden olduğu kanlı çatışmalar üzerine yorum yapmaktan kaçınan İkrime Sabri, “Biz geçmişte de birliğe çağırıyorduk, gelecekte de çağıracağız” demekle yetindi. Filistinli grupların silahlarını bırakıp ortak bir masaya oturması gerektiğini ifade eden Sabri, İslam dininin Müslümanların birbirlerine silah doğrultmasını yasakladığını hatırlattı. Sabri, İsrail'in güvenlik gerekçesiyle Cuma günleri Mescit-i Aksa'da 45 yaşın altındaki Müslümanların namaz kılmasına izin vermediğini bildirdi.


AİLECEK KUDÜS DAVASI

Kudüs'te Türklere ait binlerce tarihi yapı olduğunu anlatan Sabri, Türkiye'nin Kudüs konusunda daha ciddi adımlar atması gerektiğini savundu.

Ailesinin Kudüs'ün 500 yıllık ilim sahibi ailelerinden biri olduğunu anlatan Sabri, kendisinden önce 30 yıl babasının Mescid-i Aksa İmamlığı yaptığını, kendisinin ise bu görevi 34 yıldır yürüttüğünü söyledi. Sabri, İslam hukuku eğitimi alan oğlunun da Mescid-i Aksa İmamlığı'nı kendisinden sonra yürütebileceğini söyleyerek hassasiyetlerini vurguladı.


Şaron her gün gözyaşı döküyor

Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un 16 aydır komada olduğunu söyleyen İkrime Sabri, “Allah ona her gün ölümü gösteriyor ama öldürmüyor. Doktorlar onun her gün gözünden yaşların döküldüğünü ama hareket edemediğini bildiriyor. Cezalandırıcı olan yalnız Allah'tır ve yaptıklarının bedelini bu dünyada da ödüyor” dedi. “Ölmeden önce doğruyu görmesi için Şaron'a dua eder misiniz” sorusunu yanıtsız bırakan Sabri, “Şaron deyince aklınıza ne geliyor” sorusunu da “Ben İbranice bilmem” diye cevapladı.

yenişafakBu haber 267 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,726 µs