En Sıcak Konular

İngiliz Ordusu'ndan 'kıyamet senaryosu'

12 Ağustos 2007 14:46 tsi
İngiliz Ordusu'ndan 'kıyamet senaryosu'  

The Sunday Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiliz ordusunun üst düzey subayları, Irak için bir “kıyamet senaryosu” hazırladılar. İşte Türkiye dahil tüm komşu ülkeleri kabusa sürükleyecek o senaryo...

The Sunday Telegraph gazetesi, söz konusu senaryoya göre, Irak’ın üç devlete bölünmesinin ardından aylarca korkunç bir etnik temizliğinin yaşanacağını, Türkiye dahil, tüm komşuların, çatışmaların içine sürükleneceğini yazdı.

İngiltere’de Pazar günlerinde yayınlanan The Sunday Telegraph gazetesinde, Sean Rayment imzası ile yayınlanan bir yorumda, İngiliz askerlerinin Irak’ı terk edeceği öne sürüldü. İngiltere’nin yeni Başbakanı Gordon Brown’un, birkaç ay içerisinde Avam Kamarası’nda İngiliz askerlerinin, Irak’ı terk etmeleri zamanının geldiğini açıklayacağını savunan gazete, “Başbakan için bu adım, eski Blair rejiminden son kopma anlamına gelecek” dedi.

Gazete, Brown’un söz konusu açıklamayı yaparken Irak’tan çekilmenin, Taliban ile mücadele verildiği Afganistan’daki İngiliz askeri varlığının güçlendirilmesine olanak sağlayacağını da ifade edeceğini öne sürdü.

Irak’taki askeri stratejinin, yanlış askeri varsayımlara dayanan hatalı siyasi kararların nedeniyle baltalandığını savunan gazete, Basra’daki güvenlik durumunun o kadar kötüleştiğinin ki İngiliz askerlerinin kendilerini zor koruyabildiğini iddia etti. Gazete, “Ordu’da İngiliz askerlerinin artık sorunun bir parçası olduklarını genel olarak kabul edilmekle birlikte birçoğu geri çekilmenin milislerin ve terör gruplarının ellerini güçlendireceğine de inanıyorlar” diye yazdı.

Afganistan’ın stratejik öneminin ise küçük olduğunu ve NATO ülkede kaldığı sürece El Kaide’de ülkedeki üslerini yeniden tesis edemeyeceği görüşünü dile getiren gazete şöyle devam etti:

“Üst düzey subaylar şimdi neler olabileceğine ilişkin bir kıyamet senaryo seriyorlar. Böyle bir şeydir: Irak, etnik çizgilere göre, yani Kürtler, Şiiler ve Sünnilerden oluşan üç fiili devlete bölünüyor. Bunu aylarca sürecek korkunç bir etnik temizlik izliyor ve hepsi Irak ile sınırı olan Türkiye, Suriye, İran ve Suudi Arabistan giderek çatışmaların içine sürükleniyor.”

Bu senaryoya göre, krizin, Batı’da petrol fiyatları, enflasyon ve faiz oranlarının fırlamasına yol açacağını, binlerce işçinin işsiz kalacağını ve konut piyasasının çökeceğini belirten gazete, şunları yazdı:

“Irak’ın, El Kaide gibi gruplara yardım vermeye hazır ve istekli köktendinci İslamcı bir ülke haline gelmesinden korkan Batı, tek çözümün, Irak hükümetinin ‘talebi’ üzerine yeniden işgal etmek olduğuna karar veriyor. Ancak bu defa, İngilizler ve Amerikalılar, Kuveyt’ten Bağdat’a giden yolunun her santimetresi için savaşmak zorunda kalır. Her köy ve kasaba, ele geçirilmesi olanaksız bir kaleye dönüşmüş durumda, bütün yollar da mayınlıdır. İnsan kayıpları çok büyük ve .başarı garantili olmaktan uzak."

aktifhaberBu haber 381 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,634 µs