En Sıcak Konular

Bush, yasa dışı çalışan tarım işçilerine savaş açtı

12 Ağustos 2007 10:52 tsi
Bush yönetimi, yasadışı tarım işçilerinin işten çıkarılmasını öngören yeni bir uygulamayı birkaç hafta içinde hayata geçirmeyi planlıyor. Sözkonusu kararın uygulanması halinde ABD'de ürünler tarlada kalacak.

Bush yönetiminin yasadışı işçilere yönelik daha katı olunmasını istemesinin ardından çiftlik sahipleri ile meclis üyeleri biraraya geldi. Toplantının ardından açıklanan yeni kurallara göre, işverenler öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Yönetimi kayıtları ile işçilerinin bildirdiği sosyal güvenlik numaraları arasındaki çelişki olup olmadığını tespit edecek.

Eğer işverenler çelişki oldugu olduğu yönünde bir not aldıktan sonra 90 gün içinde geçerli bir numara alamazsa elamanlarını işten çıkartmak zorunda kalacak. Bu arada çiftlik sahipleri ile arası iyi olan California'nın Demokrat Senatörü Dianne Feinstein, yeni girişimi 'felaket' olarak tanımlayarak, "Bu ürünlerin hasat edilemeyeceği anlamına geliyor" dedi. Yeni kurallar bir kaç hafta içinde uygulamaya konulacak.

Kaçak göçmenlerin iş başvurularında sahte sosyal güvenlik numarası kullandığı biliniyor. ABD'de yasadışı işçi çalıştıran kurumlara ilk olarak 2 bin dolar ceza veriliyor bu ceza tekrarlanması halinde 10 bin dolara kadar çıkıyor. ABD'de bir süre yasadışı işçilere vatandaşlık yolunu açan yeni bir yasa tasarısı gündeme gelmiş ancak Başkan Bush'un tüm girişimlerine rağmen kabul edilmemişti.

hürriyetBu haber 203 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,481 µs