En Sıcak Konular

AİHM'ne taşınan sofrabezi davası

2 Ağustos 2007 23:21 tsi
Bursa'da 1999 yılında balkonundan sofra bezi silkelediği gerekçesiyle komşusu ve yönetici tarafından darbedildiği ve hakarete uğradığı öne sürülen ev kadınının davası AİHM'e taşındı.

Kadının avukatı Nalan Bener, Türkiye'de açılan kamu davasının “Şartlı Salıverilme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa” kapsamına girerek ertelenmesi, bunun üzerine açtıkları tazminat davasında da sanıklara “sembolik para cezası” verilmesi üzerine bir yıl önce başvurdukları AİHM'in davayı kabul ederek, Türk Hükümetine, müvekkiline 13 bin avro ödemesini önerdiğini bildirdi.

Alınan bilgiye göre, merkez Nilüfer ilçesinde oturan F.Ç, 18 Şubat 1999 tarihinde balkonundan sofra bezi silkelediği gerekçesiyle komşusu T.Ü. tarafından darbedildi, apartman yöneticisi M.A.G. tarafından ise hakarete uğradı.

Bunun üzerine iki haftalık “iş göremez” raporu alan kadının şikayeti üzerine 1. Asliye Ceza Mahkemesinde kamu davası açıldı, ancak dava 2000 yılında çıkarılan “Şartlı Salıverilme Yasası” olarak bilinen yasa kapsamına girdiği gerekçesiyle ertelendi.

F.Ç'nin avukatı Bener, 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde iki sanık aleyhine tazminat davası açtı. Dava sonucunda zanlılara sembolik bir para cezası verildiğini öne süren Bener'in, Yargıtay'a başvurması üzerine T.Ü'ye 300, M.A.G'ye de 350 YTL para cezası verildi.

Avukat Nalan Bener, davanın sonuçlanmasının ardından, müvekkilinin insanlık dışı ve onur kırıcı bir muameleye maruz kaldığını düşünerek konuyu AİHM'e taşıdığını söyledi.

Yaklaşık 1 yıllık süreçte başvuruyu değerlendiren AİHM'in, 19 Haziran 2007'de, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle başvuruyu kabul ettiğini, “dostça bir öneri olarak” Türk Hükümetinin, F.Ç'ye 13 bin avro ödemesini önerdiğini kaydetti.

Türk Hükümetinin kabul etmesi halinde F.Ç'nin, parasını 3 ay içinde alabileceğini anlatan Bener, devletin itiraz etmesi halinde ise AİHM'in dosya üzerinden yargılama yapacağını sözlerine ekledi.
 Bu haber 296 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,752 µs