En Sıcak Konular

Savaş ABD ve İngiliz askerlerini delirtti

2 Ağustos 2007 21:10 tsi
Savaş ABD ve İngiliz askerlerini delirtti Savaşan ABD ve İngiliz askerlerinin savaşlardan dolayı akıl sağlıklarını kaybettikleri ortaya çıktı.

Yapılan iki ayrı askeri araştırma, sonuçlarına göre İngiliz ve Amerikalı askerlerin durumu vahim.
Araştırmalar, Irak ve Afganistan'daki ABD ve İngiliz askerlerinin savaşlardan dolayı akıl sağlıklarını kaybettiklerini ortaya koydu. Askerlerin aile hayatlarının da savaşlardan olumsuz etkilendiği kaydedildi.

Londra Üniversitesi'ni oluşturan ilk kolejlerden ve ülkenin en eski ve prestijli okullarından King's College London'daki doktorlar, İngiliz askerlerini muayene ettiler ve onlara genel sağlık durumları, alkol kullanma alışkanlıkları, evdeki problemleri, psikolojik sorunları ve savaş sonrası stresle ilgili sorular sordular.

Ordunun çeşitli birimlerinden rastgele seçilen ve hepsi de Irak ve Afganistan'da görev yapmış 8 bin 686 asker üzerinde yapılan araştırmada, askerlerin bu ülkelerdeki görev süreleriyle akıl sağlıkları arasında doğrudan irtibat tespit edildi. Son 3 senede Irak ve Afganistan'da 13 aydan fazla görev yapan askerlerin, daha kısa süre görev yapanlara göre yüzde 56 nisbetinde daha fazla travma sonrası stres bozukluğuna yakalandıkları belirlendi. Savaş ortamında uzun süre kalan askerlerde alkol kulanımının da çok arttığı da araştırmada elde edilen bulgular arasında.

ABD'deki Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarında da savaş bölgesindeki Amerikan askerlerinin çocuklarında kötü davranışların çok fazla görüldüğü bildirildi. North Carolina'daki RTI International kurumu tarafından yapılan araştırmada, babaları savaş bölgesinde olan çocuklarda kötü davranışlarda bulunma oranının normalden yüzde 42 fazla olduğu ifade edildi.Bu haber 278 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,789 µs