En Sıcak Konular

Bulgar hemşireler Devlet borcunu sildirdi!

2 Ağustos 2007 20:11 tsi
Bulgar hemşireler Devlet borcunu sildirdi! Libya cezaevlerindeki hemşirelerin serbest kalmasından sonra Bulgaristan, Libya'nın Sovyetler döneminden kalma 56.6 milyon dolarlık borcunu silmeyi kararlaştırdı.

Bulgaristan hükümetinden yapılan açıklamada, Komünist dönemde Libya'ya satılan silah ve teknik donanımların borç ve faizlerinden oluşan 56.6 milyon doların Libyalı AİDS kurbanlarına yardım için uluslararası bir fona ödenebileceği belirtildi.

Açıklama, Bulgaristan hükümetinin ayrıca Libya'nın tıbbi altyapısının modernize edilmesi, Bulgar hemşirelerin hatası sonucu AİDS olduğu ileri sürülen Libyalı çocukların tedavisi ve ailelerine maddi yardım yapılması çalışmalarına devam edeceği kaydedildi. Açıklamada, 17'si devlet, 9'u özel olmak 27 örgütün Libya'ya maddi yardım taahhüdünde bulunduğu bildirilerek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Feim Çavuşev'in Libyalı yetkililerle görüşeceği ve borçların silinmesi anlaşmasını imzalayacağı belirtildi.

Bulgar hemşirelerle Bulgar vatandaşlığına geçen Filistinli doktor, 2004'te Bingazi'de 56'sı ölen 426 Libyalı çocuğa kasten HIV bulaştırdıkları gerekçesiyle aralık ayında idama mahkum edilmişti. Libya'da 8 yıl tutuklu kalan hemşire ve doktorlar hakkındaki idam kararı Libya Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanmış, son kararı Libya Yüksek Yargı Konseyi vererek idam cezalarını ömür boyu hapse çevirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, sağlık görevlilerinin kurtarılması için Libya lideri Muammer Kaddafi ile defalarca görüşmüş, son olarak eşi Cecilia da araya girerek görüşmeleri başarıyla sonuçlandırmıştı. Sağlık görevlilerinin Bulgaristan'a varır varmaz affedilmeleri, anlaşmanın ihlal edildiğini belirten Libya'nın ve çocukların ailelerinin tepkisini çekmişti.

 Bu haber 203 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,413 µs