En Sıcak Konular

Aygün DP'ye Genel Başkan olabilir

2 Ağustos 2007 17:04 tsi
Aygün DP'ye Genel Başkan olabilir Anavatan ve DP'nin birleşme sürecinde doğru yer ve zamanda bulunan ATO Başkanı Sinan Aygün'ün adı, DP liderliği koltuğu için anılmaya başlandı. Aygün ise Zenith Süleyman'la görüşerek fikir aldı. İşte Aygün'ün ağzından DP serüveni:

Sinan Aygün'ün şartlı 'Evet'i

Demokrat Parti (DP) genel başkanlığı için ismi geçen Sinan Aygün, DP'ye liderlik adayı için ne kararı verecek? Aygün, konuyla ilgili olarak Demirel'le konuştu mu? Peki, Aygün Mumcu ile Ağar için arabulucu olacak mı?

   

Demokrat Parti (DP) genel başkanlığı için ismi geçen Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, tek aday olması ve tabanın istemesi durumda DP genel başkanlığına soyunabileceğini söyledi.

Konuya ilişkin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştüğünü belirten Aygün, "Kendisi bu anlamda, 'beklememi, izlememi, görmemi ve hiç acele etmememi' söyledi" dedi.
Aygün, merkez sağda birleşme ve DP genel başkanlık adaylığı için İHA muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

DP'nin Türk demokrasi tarihinin omurgası olduğunu ve merkez sağın bugün Parlamento'da temsil edilemediğini öne süren Aygün, "Sayın Demirel'in yüzde 30'la bıraktığı parti önce yüzde 10'lara, ardından yüzde 5'lere düşmüştür. Merkez sağda şu anda bir dağınıklık mevcut" dedi.

DP genel başkanlığından önce merkez sağın birleşme ve bütünleşmesinin önemine işaret eden Aygün, "Benim tek amacım, sağda bir parti olsun. DP'nin başına, bütün parti tabanını, Türk kamuoyunu, milliyetçi, muhafazakar seçmeni kucaklayabilecek birisi çıkarsa Türkiye'nin önünü açılır. 'Bu sen misin?' derseniz bu ben de olabilirim, başkası da olabilir" diye konuştu.
Aygün, yıpranmış bir parti haline gelen DP'nin içinde hala 'koltuğa ben oturayım, sen otur' davası güdüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bu çok yanlış bir şey. Buraya, bütün parti içi muhalefeti birleştirebilecek bir kişinin gelmesi lazım. Ama maalesef geçtiğimiz bir hafta içerisinde yine bir cadı kazanı kaynamaya başladı. Bu cadı kazanı, kaynaya kaynaya 30'luk parti 5'lere inmiş vaziyette. O yüzden bunun önüne geçilebilmesinin tek yolu, tabanın destekleyeceği bir lider olması. Bu anlamda tabanda birçok il başkanı, partinin ileri gelenleri, partiye emek verenlerle telefonla görüşüyorum. Aşağı yukarı 150'yi geçti."

"DEMİREL, 'BEKLE, İZLE VE ACELE ETME' DEDİ"

Aygün, bu kapsamda 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le de görüştüğünü söyledi. Aygün, Demirel'in kendisine, "Bir genel kurul belli olsun, insanlar bir ortaya çıksın, sana gelinsin, sen kimseye gitme" dediğini belirterek, "Demirel de bu anlamda, beklememi, izlememi, görmemi, hiç acele etmememi söylüyor. Benim olmazsa olmazım, DP genel başkanlığı değildir. Bu partinin başına sağı toplayan lider varsa, onun yanında neferim, delegeyim, üyeyim, ne diyorsanız oyum" şeklinde konuştu.

Aygün, tek aday olur ve taban isterse DP'nin başına gelebileceğini vurgulayarak, "Benim tek şartım, birliktelik, beraberlik, bütün Türkiye'yi kucaklayabilecek, proje üretebilecek bir parti istiyorum. Belki bu hayal ama insan hayal ettikçe yaşar" ifadesini kullandı.

Aygün, 'Şu andaki imkanlarınızdan DP genel başkanlığı için vazgeçebilir misiniz?' sorusuna, "Ben de bir ikilem içindeyim. Kafam tam aydınlanmamış. Bir şekilde vazgeçerim. Eğer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekası için, alt kimliğimiz vatan toprağı, üst kimliğimiz Türk bayrağı ilkesini orada güdebileceğime inanırsam şayet, ona geçerim" karşılığını verdi.

"MESUT YILMAZ'LA RAKİP DEĞİLİM"

ATO Başkanı Aygün, seçim öncesi merkez sağı birleştirme vaadlerinde bulunan Mesut Yılmaz'ı rakip olarak görmediğini belirtti. Yılmaz'la dost olduklarını dile getiren Aygün, şöyle devam etti:
"Tabiki ben isimlere girmek istemiyorum. Kendisinin hizmetleri ve katkıları olmuştur bu ülkeye. Yani Mesut Yılmaz'la karşı karşıya gelmek, çatışmak, merkez sağa zarar verir. Ben uzlaşma ve uyumdan yanayım. Bu partinin tek bir liderle, tekrar ayağa kalkması lazım. Benim Sayın Yılmaz'a rakip filan olmam söz konusu değildir."

"AĞAR İLE MUMCU ARASINDA ARABULUCUK BU SAATTEN SONRA OLMAZ"

Aygün, DP eski Genel Başkanı Mehmet Ağar ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu arasındaki söz düellosuna ilişkin olarak da, "Bu tartışmayı yanlış olarak değerlendiriyorum. Bu tartışmayı gazetelerden değil de genel başkanların oturup yapması lazım" dedi.

'Birleşme sürecinde olduğu gibi yine bir arabulucuk görevi üstlenir misiniz?' sorusuna Aygün, "Bu saatten sonra olmaz. Çünkü gazeteleri okuduktan sonra, söylenen sözlerin kolay yutulur sözler olmadığını gördüm" ifadesini kullandı.

Aygün, 'DP milletvekili adaylığından çekilmenizde, DP'nin baraj altında kalacağı öngörüsü var mıydı?' yönündeki soruya, "Hayır. Ben ayrıldığım zaman birleşme kopmamıştı daha. Zaten problem vardı. Ben oraya gittiğimde parti oy oranı yüzde 12'lerdeydi. Ama baktım ki liderler arasında bir uyum yok, ben de ayrıldım" karşılığını verdi.

"DP LİDERLİĞİNE TEK ADAY OLURSAM SOYUNURUM"

Aygün, DP genel başkanlığına tek aday olması halinde soyunabileceğini yineleyerek, "Eğer karşımda aday varsa ben bu mücadeleye girmem" dedi. Bu durumun partiye çok zarar vereceğini ifade eden Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık bu partide birlik ve beraberlik içinde olup, yüzde 5'lerden yüzde 15'lere, yüzde 45'lere çıkarma mücadelesi var. Partide bir liderin çıkıp, bütün Demirel, Çiller ve Ağar'cıları kucaklaması lazım. Ben siyaset yapacaksam, adam gibi yapacağım. Ve adam gibi adamlarla yapacağım. Genel başkan olursam, parti içi demokrasiyi işletip, milletvekili aday tespitinde halkın iradesine öncelik vereceğim. Tamamıyla parti üyeliklerinin yenilenmesi lazım. Kim genel başkan olursa olsun bütün üyelikleri fesh edip,yeniden üyelik yazılması lazım. Üyelerin isimlerinin genel merkezde olması lazım."

"AK PARTİ'Yİ MERKEZ SAĞ OLARAK GÖRMÜYORUM"

Aygün, 22 Temmuz seçimlerinden büyük bir zaferle çıkan AK Parti'yi merkez sağ olarak görmediğini söyledi. "Kendilerini merkez sağ olarak görüyorlar ama ben görmüyorum" diyen Aygün, "AK Parti'nin çıkışı, orijini merkez sağ değildir. Yani 'değiştik' demekle olmuyor. Bunu göstermeleri lazım diye düşünüyorum. Zaten kamuoyu merkez sağ AK Parti diyorsa bunu önümüzdeki seçimler gösterecek. Yine AK Parti'ye verir, 46 olmaz 66 olur. Merkez sağa Türkiye'nin ihtiyacı var" diye konuştu.

cafesiyaset.comBu haber 263 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,865 µs