En Sıcak Konular

Sezer: Bence Gül aday olmayacak

2 Ağustos 2007 16:47 tsi
Sezer: Bence Gül aday olmayacak "Cumhurbaşkanının eşinin türbanlı olmamasını tercih ederiz'' diyen Zeki Sezer, Gül'ün aday olmayacağını savundu, Erdoğan'ın, Türkiye'nin bazı gerçeklerini gördüğünü söyledi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün adaylığının dayatılmasının gerginliğe yol açtığını ifade eden Sezer, Cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi gerektiğini söyledi. Sezer, ''Sayılar dikkate alınmadan geniş bir uzlaşma aranmalı'' dedi.

Abdullah Gül'ün, ''Benim herhalde meydanların işaretini görmezlikten gelecek halim yok'' şeklindeki sözlerini de eleştiren Sezer, ''Gül'ü istemeyen meydanlar da vardı. Cumhurbaşkanının, sadece kendi meydanlarına değil, bütün meydanlara eşit uzaklıkta olması lazım. Eğer Gül, 'benim seçilmem için verilmiş oylar' diyorsa, o zaman sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan seçilmemiş demektir. Erdoğan'a haksızlık edilir'' diye konuştu.

Sezer, ''DSP'nin, eşi türbanlı bir Cumhurbaşkanına itirazı var mı?'' sorusuna, ''Normalde başörtüsü diye bir sorunumuz yok. Bu dönemde eşi türbanlı bir Cumhurbaşkanı'nın oraya çıkmaya çalışması, yeni gerginliklere yol açabilir. Bunu yapmada ısrarlı olmamaları, merkeze geldiklerinin bir göstergesi olacaktır. Bu dönem için Cumhurbaşkanının eşinin türbanlı olmamasını tercih ederiz'' yanıtını verdi.

''Gül, Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?'' sorusu üzerine Sezer, ''Bence, aday olmayacak. Toplumun gerilmesine izin vermeyecek'' dedi.

Sezer, bu süreçte Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin bazı gerçeklerini gördüğünü söyledi. 

Haber7Bu haber 180 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,241 µs