En Sıcak Konular

Erdoğan Gül'e hangi koltuğu önerdi?

2 Ağustos 2007 15:45 tsi
Erdoğan Gül'e hangi koltuğu önerdi? Başbakan’ın önceki gece Arınç ve Gül’e yaptığı toplantıdan sonra kulislere iki iddia yayıldı: Erdoğan ya Gül’ün arkasında duracak, ya da partide gerilimi göze alıp, yeni isim açıklayacak. Peki, bu iddialardan hangisi ağırlık kazanıyor?

Başbakan Erdoğan, Abdullah Gül’ün aday olduğu cumhurbaşkanı seçiminin kilitlenmesi nedeniyle yapılan seçimin ardından iki kritik makama oturacak isimler konusunda zor bir kararın eşiğine geldi. Erdoğan’ın Meclis Başkanı adayı için önümüzdeki hafta, Cumhurbaşkanı adayı için de seçim sürecinin başlamasından itibaren 10 gün içinde karar vermesi gerekiyor. Erdoğan’ın Meclis Başkanlığı’na gelecek isim için karar süresi 9 Ağustos’ta sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin hem ülkede yeni gerilime yol açmadan, hem de parti içinde çatlak yaratmadan sonuçlanmasını sağlamak ve seçmenin tanıdığı krediyi de korumak isteyen Erdoğan, önce Antalya’da dinlendi, kendi başına bir durum değerlendirmesi yaptı. Ve döner dönmez de Troyka’yı topladı. Erdoğan önceki gün, Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile 3.5 saatlik bir toplantı yaptı. Erdoğan gece de Gül ile baş başa görüştü. AKP troykası, yeni kabinede kimlerin görev alması gerektiğini ve Gül’ün yeniden cumhurbaşkanı olmasının artı ve eksi yönlerini değerlendirdi. Erdoğan ve Gül’ün baş başa görüşmesinde ise ağırlıklı olarak Gül’ün adaylığı üzerinde duruldu.

Kulislere yayılan iddialar...

Bu trafiğinin ardından kulislere iki iddia yayıldı. Erdoğan’ın Çankaya’ya askerin de benimseyeceği bir ismin çıkmasını sağlamak için Gül’ü Meclis Başkanlığı’na ikna etmeye çalıştığı iddiasına karşılık, Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığının bu trafiğin ardından kesinlik kazandığı iddiası da ortaya atıldı. İddiaya göre toplantıda Gül’ün adaylıktan vazgeçmesi ihtimali gündeme geldi. Ancak Gül, “Önümde ne Anayasal ne de 367 engeli var. Çekilmem çelişki yaratır” dedi. Arınç da Meclis Başkanı olmayacağını teyit etti ve Gül’ün aday olmadığı takdirde kabinedeki görevini sürdürebileceği gibi Meclis Başkanı olması yolu açıldı. Ancak Başbakanlık, ANKA’nın haberleştirdiği bu iddiaları doğrulamadı. Erdoğan, kararını verirken şu kritik dengeleri dikkate almak zorunda kalacak:

Erdoğan’ın kararı neden zor?

Merkez sağa taşıdığı iktidarın başı olarak vereceği ilk sınav, Erdoğan’ın siyasi geleceğini etkileyebilir.

Gül, seçimin ‘laikler-İslamcılar’ kalıplarını yok ettiğini söylese de Genelkurmay Başkanı’nın “laikliğe sözde değil özde bağlılık ve davranışlarına yansıtma” kriterinin arkasında durduğunu söylemesi, hassasiyetlerin değişmediğini ortaya koyuyor. Gül’ü aday göstermek inatlaşma olarak algılanabilir.

Gül’ü aday göstermek, AKP’ye oy vermeyen yüzde 53 ile ve başta askerler olmak üzere devlet organları ile gerginliği sürdürmeyi göze almak anlamına gelir. Ancak, Gül’ün aday olmasını engellemek, AKP seçmeni ve parti tabanı tarafından “geri adım” olarak nitelendirilebilir. AKP içinde çatlak yaratabilir, partiden kopmalara yol açabilir.

Gül’ün adaylığına rıza göstererek Cumhurbaşkanı seçilmesine destek verdiği takdirde cumhurbaşkanının yetkilerini daraltma planı zora girebilir. Gül’ün cumhurbaşkanı olması ve yetkilerinin korunması, Erdoğan’ın Başbakan olarak icra gücünü zayıflatabileceği gibi parti liderliği de iki başlı hale gelebilir.

Erdoğan-Gül görüşmesinden sonra başkent kulislerinde “Gül geri çekilebilir” havası oluştu. Ancak Abdullah Gül’ün yakın çevresi, “Aynı noktadayız” sözleriyle adaylık konusunda geri adım atmayacaklarını belirttiler.

Haber3Bu haber 408 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,160 µs