En Sıcak Konular

Başbakan'ın adamları: 50 kişilik gölge ekip!

2 Ağustos 2007 14:03 tsi
Başbakan'ın adamları: 50 kişilik gölge ekip! Başbakan Erdoğan, bugünlere gelirken hep yanında güvendiği ve farklı konularda uzmanlaşmış insanlarla çalıştı. İşte Tempo dergisine göre Erdoğan'ın 50 kişilik yakın ekibi:

Başbakan Tayyip Erdoğan, bugünlere gelirken hep yanında güvendiği ve farklı konularda uzmanlaşmış insanlarla çalıştı. Kadrosuna karşı da hep vefalı oldu. Yoğun kamuoyu baskısına rağmen onların yanında oldu hiç geri adım atmadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan neden başarılı? Uzmanlardan duymaya alışık olduğumuz nedenler: Karizmatik, iyi bir hatip, vefalı ve çalışkan olması… Ama bir noktayı atlıyorlar: Hayatını ona adayan 50 kişilik yakın ekibini.

Tempo Dergisi’nden Cemal Subaşı Erdoğan’ı zirveye taşıyan ve orada tutan kişileri mercek altına aldı...

BAŞBAKAN’IN ARKASINDAKİ 50 KİŞİ

İKİNCİ ADAM

Doç. Dr. ABDULLAH GÜL
1950 Kayseri doğumlu. Erdoğan’ın en yakınındaki isim. AKP’nin yaratıcılarından. Onun için ‘İkinci adam’ deniliyor. Erdoğan, milletvekili seçildikten sonra Başbakanlığı devrederek, Dışişleri Bakanlığı ile yetindi. Erdoğan da onu cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Unvanı Doçent doktor. Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda yer aldı, İktisat dersleri verdi. 1983-1991 yılları arasında merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) iktisat uzmanı olarak çalıştı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

‘İRTİCACI BAKAN’

Prof. Dr. BEŞİR ATALAY
1947 Ankara doğumlu. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Adı, cumhurbaşkanı adayı olarak da geçti. Erdoğan’ın aday göstermek istediği, ancak Bülent Arınç’ın sıcak bakmadığı ileri sürüldü. Atalay’ın eşi değil ama, üç kızından biri türbanlı. Kırklareli Üniversitesi’nin kurucu rektörü olan Atalay, YÖK tarafından, yayınlarında irticai faaliyetler bulunduğu gerekçesiyle bu görevinden alındı. Birinci AKP hükümetinde, yani Abdullah Gül’ün Başbakanlığındaki hükümette Milli Eğitim Bakanı (MEB) yapılmak istendiği ancak Cumhurbaşkanı Sezer’in karşı çıktığı ileri sürüldü. Kamuoyu araştırma şirketi ANAR’ın yöneticisiydi. Bu yüzden hükümetin kamuoyu araştırma uzmanı olarak da biliniyor.

GÜVENİLEN PRENS

ALİ BABACAN
1967 Ankara doğumlu. Erdoğan, kriz sonrası ekonomi bakanlığını Ali Babacan’a vererek güvenini gösterdi. Bununla da kalmadı, AB Baş müzakerecisi görevini de verdi. Babacan, AKP kurucu üyesi; yani bir anlamda Erdoğan’ın prenslerinden biri. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle mezun. Yüksek lisansını Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’ta işletme üzerine yaptı. Türkiye’ye dönüşünde ticaretle uğraştı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

TARTIŞILAN EĞİTİMCİ

Doç. Dr. HÜSEYİN ÇELİK
1959 Van doğumlu. Abdullah Gül hükümetinin Kültür Bakanı, Erdoğan hükümetinin Milli Eğitim Bakanı. AKP kurucu üyesi… 1999’da DYP’den Van Milletvekili’ydi. 2001’de AKP’ye geçti. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi. Doçent unvanını da aynı üniversiteden aldı. Çelik’in; Türk siyasi tarihi, kültürü ve edebiyatı üzerine yazılmış 10 kitabı ve çok sayıda bilimsel makalesi var. Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, müfredatta din içerikli yayınlara izin verdiği ve “Öğrenci Türk değilse Türküm demesi yalan. Arkasından doğruyum diyor. Bir önceki yalanından dolayı ikincisi de yalan oluyor” diye konuştuğu ileri sürüldü. Erdoğan, muhalefetin tüm baskılarına karşın onu görevden almadı.

301’İ HALA SEVİYOR

CEMİL ÇİÇEK
1946 Yozgat doğumlu. Siyasete ANAP’tan girdi, 1997’de ‘Grup kararına aykırı hareket etme’ gerekçesiyle ANAP’tan ihraç edildi. 1998’de Fazilet Partisi’ne girdi. AKP’nin kuruluş çalışmalarına katıldı, ancak hemen AKP üyesi olmadı. Erdoğan hükümetinin Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çiçek, özellikle, aydınları hedef alan 301’inci madde tartışmaları ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Ermeni Konferansı düzenleme çabalarını ‘Vatana ihanet’ nitelemesiyle gündeme gelmişti. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden seçildi.

İGDAŞ’TAN BAKANLIĞA

Dr. HİLMİ GÜLER
1949 Ordu doğumlu. Tayyip Erdoğan döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediye’ne ait iştiraklerden İGDAŞ’ın yönetim kurulu üyesiydi. Erdoğan hükümetinin Enerji Bakanı olan Hilmi Güler’in kızı, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin oğlu ile evli. ODTÜ'den Metalürji Mühendisliği diploması var. Aynı üniversiteden yüksek lisans ve doktora sahibi. Güler, Bakanlığı döneminde, Irak’a ucuza elektrik satmakla ve kayınbiraderini PETKİM Yönetim Kurulu Başkanı ve PETKİM satışının İhale Komisyonu Başkanı yaptırmakla suçlandı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

‘BAŞBAKAN’IN KIZANI’

ATİLLA KOÇ
1946 Aydın doğumlu. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Kaymakamlık, valilik, emniyet müdürlüğü yaptı. Bir dönem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Genel Sekreteri’ydi. Oğuzhan Asiltürk’le yakınlığı sayesinde Necmettin Erbakan’la tanıştığı ileri sürülüyor. Yine iddialara göre Korkut Özal’la da arası oldukça iyi. Millî Görüşçülere şirin görünmek isteyen Erdoğan’ın, bu yüzden Koç’u bakan yaptığı iddialar arasında. Hiçbir tarikat ve cemaate yakın olmadığını söyleyen Koç, “Ege’de ‘Efe ne derse kızan onu yapar’ derler. Bizim efemiz de Başbakan’dır” diyor. Teybimize konuşan Koç’a göre başbakanla ilişkisi ise şöyle: “Kabine üyelerinin hepsi Sayın Başbakanımıza aynı derecede yakın. Ben istisna değilim. Bu zaten lider olmanın da gereğidir. Başbakan da bunu yapıyor. Onun bakanı olarak hizmet etmekten başka bir yakınlığım yok kendisine.”

MÜHENDİS SİYASETÇİ

OSMAN PEPE
1954 Trabzon doğumlu. Refah Partisi ve Fazilet Partisi milletvekilliği yaptı. AKP hükümetlerinin değişmez Çevre ve Orman Bakanı oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. İller Bankası, Azot Sanayi ve Ereğli Demir Çelik Fabrikasında mühendis olarak çalıştı. Sonrasında serbest mühendislik ve müteahhitlik yaptı.

‘YOL ARKADAŞI’

MEHMET ALİ ŞAHİN
1950 İstanbul doğumlu. Avukat. Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı. “Milli Görüş gömleğini çıkardık” diyen ekipten, yani Necmettin Erbakan yolundan vazgeçenlerden. Şahin, AKP Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu üyeliğinde de bulundu. AKP’nin hukukçu kadrosundan. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden seçildi.

ÇOK ELEŞTİRİLEN ‘ABİ’

KEMAL UNAKITAN
1946 Edirne doğumlu. Erdoğan’ın ‘Kemal Abi’si. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. Bir dönem Albaraka Türk Finans Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi’ydi. Kemal Unakıtan, muhalefetin, Erdoğan'dan daha fazla eleştirdiği bir isim. Sık sık istifaya çağrılan Unakıtan; kaçak villa, mısır ithalatı, Galataport, Tüpraş’taki hisse satışı gibi birçok tartışmalı konunun odağında yer aldı. Erdoğan, “Medyanın talebi üzerine hiçbir milletvekili, bakan, belediye başkanı ve bürokratı yedirtmeyeceği”ni söyledi. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Erdoğan ile Unakıtan’ın, “Tüccar mantığı” ile hareket ettikleri için uyumlu çalıştıkları iddia ediliyor. Unakıtan, kendisine ulaştığımızda “Ben bir iş adamıydım. Ama biliyorsunuz Başbakan, seçime katılamadığı dönemde, beni kendi yerinden aday göstermişti. Yani beni kendi yerine koymuştu. Dolayısıyla Başbakan’ın en yakınında olan isimlerden biri sayılırım” diyerek başbakanla ilişkisini özetlemiş oldu.

YADİGAR KURMAY

BİNALİ YILDIRIM
1955 Erzincan doğumlu. Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki kurmaylarından. İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bakanken 37 kişinin öldüğü hızlı tren kazasında tüm suçlamalara karşın, Erdoğan Yıldırım’ı görevden almadı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunu. Aynı üniversiteden yüksek lisansı var. Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden girdi.

O DA KASIMPAŞALI

TURGUT TAŞPINAR
Özel şoförü. Emine Hanım’ın da şoförlüğünü yapıyor. Erdoğan’ın başbakanlığı öncesindeki Ankara-İstanbul arası yolculuklarda direksiyon başında hep Turgut Taşpınar olurdu. Anne ve babası Rizeli olmasına rağmen, Kasımpaşa'da doğup büyüdüğü için, “Kasımpaşalıyım” diyor.

DOKTRİN HOCASI

Dr. Yalçın Akdoğan
1969 İstanbul doğumlu. Başdanışman. AKP`nin ‘muhafazakâr demokrat’ söyleminin mimarı olarak gösteriliyor. Gezilerinde Erdoğan’a eşlik ediyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yazarlık yaptı. ‘AKP ve Muhafazakâr Demokrasi’ adlı kitabı nedeniyle, parti içinde ona ‘Doktrin Hocası’ diyorlar. Kitap, AKP’nin bir nevi anayasası. Turgut Özal’ın dört eğilimini işliyor ve Erdoğan'ın özel siparişi olduğu ileri sürülüyor. Akdoğan, AKP’nin istediği değişikliklere uygun yeni anayasayı yazan grupta da bulundu. Erdoğan’ın gittiği her yerde, yaptığı her görüşmede notlar tutuyor. Bu notları toplayıp, AKP’nin liderlik tarihçesini yazacağı ileri sürülüyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun. Marmara Üniversitesi’nden de siyaset bilimi doktorası var.

DIŞ POLİTİKANIN PUSULASI

Prof. Dr. AHMET DAVUTOĞLU
1959 Taşkent doğumlu. Dış Politika Başdanışmanı ve büyükelçi. İlk tezkere günlerinde ‘Irak’a asker göndermenin hatalı olacağını’ savundu. AKP’nin, başta Ortadoğu olmak üzere, dış politikasının belirlenmesinde son derece etkin bir isim oldu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümlerini bitirdi. Erdoğan’ın başdanışmanı olmadan önce, Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı’ydı. Davutoğlu, aynı zamanda Abdullah Gül’ün de yakın arkadaşı.

‘ERDOĞAN’IN HARFLERİNİ ÇÖZDÜ’

AKİF BEKİ
1971 Bingöl doğumlu. Başbakan sözcüsü ve başdanışmanı. Erdoğan’ın bir dönem oturduğu Ankara Subayevleri’nde aynı apartmanı paylaşıyordu. Gazeteci kökenli. 28 Şubat sonrası bir süre ABD’de kaldı ve Kanal 7 Washington Temsilcisi oldu. Ahmet Hakan’ın ayrılmasından sonra, onun görevlerini devraldı. 2003’te ‘Erdoğan’ın Harfleri’ adlı kitabını yayınladı ve Erdoğan’ın konuşma dilini analiz etti. “Erdoğan, Musa peygamberin soyundan geliyor” dedi. İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun. Başbakan’la röportaj yapmak isteyenlere karşı ‘gizli akreditasyon’ uygulamakla suçlandı.

‘KIZIL MASKE’

ALİ ERDOĞAN
Erdoğan’ın amcasının oğlu, ama Başbakan’a “amca” diyor. Erdoğan’ın hep arkasında. Dolayısıyla bazen Beyaz Saray’dan, bazen Elysee Sarayı'nda. Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosunda. Bol jöle sürdüğü seyrek saçlara sahip; iddialara göre solaryumsuz ve bakımsız gezmiyor. Bu nedenle gazeteciler ona ‘Kızıl Maske’ diyor. Erdoğan, özel eşyalarını kuzenine taşıtıyor.

TÜRBANI İHTAR NEDENİ

AYŞE BÖHÜRLER
1963 Nevşehir doğumlu. AKP kurucu üyesi ve Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi. Türbanı yüzünden AKP’ye ihtar verilmesine neden oldu. Erdoğan adına, Nimet Çubukçu ile birlikte ‘Türban raporu’ hazırladığı basında yer aldı. Erdoğan’ın Başbakan kalmasını isteyen ekipten. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu. İzlenim ve Aksiyon dergisinde çalıştı. Kanal 7’de program yapıyor.

VETOLU EKONOMİST

Dr. BERRA KILIÇ
Tayyip Erdoğan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üyeliğine aday gösterdi; ama Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer veto etti. Son olarak da Libya asıllı Kanada vatandaşı işadamı Hussein Nouman Soufraki’nin yöneticisi. Erdoğan’ın vaatlerinden biri olan Mali Piyasalar Üst Kurulu’nun oluşturulması halinde kurul üyeliğine Berra Kılıç’ı getirmek istediği söyleniyor. Ancak Berra Kılıç ismine Abdullah Gül’ün sıcak bakmadığı belirtiliyor. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitiren Kılıç Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı

BEYNİ VE SIRTIYLA HİZMETTE

ÇAĞATAY KILIÇ
Özel Kalem Müdür Yardımcısı. Erdoğan’ın tercümanlığını yapıyor. İngilizce’si ve Almanca’sı çok iyi. Kılıç’ın babası bir dönem Erdoğan’ın doktoruydu. Dedesi ise CHP Samsun eski milletvekili İlyas Kılıç’tı. Cüneyd Zapsu’nun da eski danışmanı olan Kılıç, İngiltere’deki University of Hertfordshire’dan mezun. Avrupa ve AB ülkeleri konusunda uzman. Sabancı Holding’in Londra Bürosu’nda çalıştı. Erdoğan, Kılıç’ı yanından hiç ayırmıyor, hatta sırtından bile faydalanıyor. Nitekim, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Türk okulunu ziyaretinde, öğrenciler imza isteyince, yazacak sert zemin bulamayan Başbakan’a Çağatay Kılıç’ın sırtı yardım etti. İmzalar bu sırtta atıldı

‘GAYRİ RESMİ EKONOMİ DANIŞMANI’

CİHAN KAMER
Atasay ve Asgold şirketlerinin sahibi. Erdoğan’ın oğlunun düğününde gelen 30 kilo altını paraya çevirdi. Cihan-Çiğdem Kamer çiftinin Florya’daki evleri, Başbakan’ın eşi Emine Hanım’la birlikte en fazla uğradıkları dost mekânı. Erdoğan’ın evine rahatlıkla girebiliyor. Başbakan Erdoğan, hediye vermesi gerektiğinde Atasay Kuyumculuk’un ürünlerini tercih ediyor. Cihan Kamer de Erdoğan’ın işadamlarını götürdüğü önemli dış gezilerin bir numaralı adamı. Kamer’den Başbakan’ın gayri resmi ekonomi danışmanı olarak söz ediliyor. O ise, bu konuda, “Ben sadece bana bir şey sorulduğunda fikrimi söylüyorum” demekle yetiniyor.

ERDOĞAN’IN VERİ KOORDİNATÖRÜ

CÜNEYD ZAPSU
1956 İstanbul doğumlu. Dört kez, Tayyip Erdoğan’ı ABD’ye götüren ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, işadamlarıyla tanıştıran isim olarak gösteriliyor. ABD ve Avrupa ile Başbakan Erdoğan arasında köprü olduğu ileri sürülüyor. Erdoğan’ın veri koordinatörü. Davos toplantılarında da Erdoğan’ın programlarının mimarlığını yaptı. 17 Aralık 2004’te gerçekleştirilen, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik zirvesinde önemli taktiklere imza atan Cüneyd Zapsu, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve Genel Başkan Danışmanı.

MEDYA İLİŞKİLERİ’Nİ YENİLEYECEK

Prof. Dr. EDİBE SÖZEN
1961 Sivas doğumlu. Prof. Dr. Edibe Sözen, 2006’daki AKP Kongresi’nde Akif Gülle’nin yerine medya ve tanıtımdan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 22 Temmuz’da TBMM’ye seçildi. Akademik kariyerinde özellikle insan hakları ve sivil toplum kavramları ile bu kavramların iletişimle ilişkisi alanlarında araştırmalar yürüttü. Bir dönem Zaman Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yaptı. Sözen, “Medya ile ilişkilerde büyük yenilikler olacak” diyerek AKP’de görevinin önemini dile getirdi. Kendisini “Ekonomik anlamda liberal, İslami hassasiyetleri olan, modern dünyayla herhangi bir sorunu bulunmayan, sivil Türkiye’nin güçlenmesinden yana bir kişi” olarak tanımlıyor. Sözen’in eşi Prof. Hakan Yavuz ise ABD’de Wisconsin Üniversitesi’nde çalışıyor.

TERCÜMAN

EGEMEN BAĞIŞ
1970 İstanbul doğumlu. Dış politika danışmanlarından. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye seçildi. Erdoğan, yabancı devlet adamlarıyla görüşürken tercümanlık yapıyor. Uzun yıllar da Beyaz Saray’da tercümanlık yaptı. Erdoğan, Oslo'da bir grup PKK sempatizanının yumurtalı saldırısına uğradığında, ilk siper olan isimlerden biriydi. İstanbul Modern adlı müzenin yönetim kurulu üyesi. ABD, New York’taki, Baruch College’de işletme okudu. Aynı üniversiteden kamu yönetimi yüksek lisansı var. New York’ta Turkish Link adlı bir çeviri bürosu bulunuyor

EN YAKINI O

EMİNE ERDOĞAN
1955 İstanbul doğumlu. 1970’lerde ağabeyinin baskısıyla başını örttü. 1994 yerel seçimlerinin kazanılmasında Emine Erdoğan’ın etkisi büyüktü. Çünkü kadın kollarıyla birlikte o da büyük çaba sarf etti. Eşinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de kurum kaynaklarını hayır işlerine yönlendirmek için çabaladı. İl Hanımlar Komisyonu’nda aktif olarak çalıştı. Tayyip Erdoğan başbakan olduğunda türbanı nedeniyle devlet protokolüne giremedi. Bunun yerine parti içi etkinliklere katıldı. Eşiyle birlikte yoksul evlerini ziyaret etti. Aktiviteleri artınca AKP Genel Merkezi, Emine Erdoğan’ın programlarını basına duyurmaya başladı.

AKP’NİN İSİM BABASI

EROL OLÇAK
1963 doğumlu. Reklam danışmanı. Artel Reklam Ajansı’nın sahibi. AKP’nin seçim çalışmalarını düzenleyen ekibin başında. İstanbul Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi mezunu olan Olçak, ilk oğluna Tayyip ismini verdi. 1994’te de yerel seçimler öncesi düzenlenen kampanyanın başındaydı. AKP'nin isim babası olduğu ileri sürülüyor. Ancak, ampul amblemi yerine ayçiçeği önermiş. Çiller’li DYP'nin, ‘Cesur Yürekli Türkiye’ kampanyası ile KKTC'de Ulusal Birlik Partisi'nin seçim kampanyasını da o yaptı.

ÇEŞNİCİBAŞI

FAHRETTİN ÖZDEMİR
Aşçısı. Yemekler Başbakan’a sunulmadan önce, onun kontrolünden geçiyor. ‘Çeşnicibaşı’ olarak anılıyor. Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aşçısıydı ve Erdoğan Başbakan olunca yanına aldırttı. Tüm yurt dışı seyahatlere ve bazı yurt içi programlara Özdemir’i beraberinde götürüyor. Özdemir’in bir de diyetisyen yardımcısı bulunuyor.

‘BAŞBAKAN YAPTI’

FARUK ÇELİK
1956 Artvin doğumlu. Erdoğan’a başbakanlık yolunu açan isim olarak gösteriliyor. 2002’de Siirt seçimlerine itiraz ederek iptalini isteyen kişiydi. Çelik, “Bundan bir şey çıkmaz” diyen Erdoğan’ı sürenin dolmasına 24 saat kala ikna ettiğini açıklamıştı Neticede, Erdoğan Siirt seçiminin iptali üzerine aday olmuş ve milletvekili seçilmişti.. Çelik, “Erdoğan’ın en yakındaki isimlerden biri olarak gösteriliyorsunuz” yorumumuza, şu karşılığı veriyor: “En yakın isim değilim, ama çalışma arkadaşlarından biriyim. ‘Onun sağ koluyum’ gibi bir şey diyemem kesinlikle. Böyle iddialı şeylere uzağım.” Çelik, Bursa’daki kamu kurum ve kuruluşlarına yakınlarını ve akrabalarını yerleştirdiği yönünde iddialara maruz kalmıştı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

‘EV SAHİBİ’

FARUK KOCA
1964 Ankara doğumlu. Erdoğan’ın ev sahibi. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Tayyip Erdoğan’ın evine gelen misafirleriyle de yakından ilgileniyor. Erdoğan, baygın haldeyken makam aracının içinde kilitli kaldıktan sonra hastaneye kaldırıldığında da yanındaydı. Ancak Erdoğan’ın sağlığına ilişkin medya mensuplarına bilgi verdiği için, Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki’yi de kızdırmıştı. Beki, Koca’nın açıklamaları için, “Yakışıksız ve iyi niyetle izah edilemeyecek kadar vahim” demişti.

GÜREŞÇİ KORUMA

HALİT ÖZGÜL
Koruma amiri. Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı ile birlikte korumalığını üstlendi. Makam aracının ön koltuğunda oturuyor. Erdoğan’ın, makam aracında kilitli kalması ve bayılması üzerine bile hakkında işlem yapılmadı. Güreşe merakıyla bilinen Özgül, Refahyol hükümeti döneminde Başbakanlık’ta çalışmıştı.

UNUTKAN ŞOFÖR

HARUN KANDEMİR
Erdoğan, “Makam şoförü Harun Kandemir’in mesleki becerileri çok iyi. Sadakati de tartışılmaz” diyor. Ancak Kandemir, Erdoğan’ın rahatsızlanıp Mercedes içinde kilitli kaldığında anahtarı aracın üzerinde unutan isimdi. Bir süre Emine Hanım’ın da şoförlüğünü yaptı. Erdoğan’ın, Kandemir’i çok sevdiği ve yanından ayırmayacağı söyleniyor.

‘GEMİCİK’İ O SATTI

HASAN DOĞAN
Hasan Doğan, Başbakan Erdoğan'ın yakın arkadaşı, Ekinlik’teki tatillerin de değişmez katılımcıları arasında. Ablası Başbakan'ın yakın arkadaşı Remzi Gür ile evli. Doğan ayrıca Gür’ün Ramsey firmasındaki ortağı. Doğan, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’un da uykularını kaçıran bir isim. Ulusoy, Doğan'ı ‘arkasına hükümeti alarak kendisine federasyon listesi dayatmakla’ suçlamıştı. Hasan Doğan, aynı zamanda Levent’teki İETT garajının ihale şartnamesini alanlardan Emaar adlı şirkete de ortak. Son olarak seçim kampanyası döneminde Tayyip Erdoğan’ın başını hayli ağrıtan ‘Gemicik’ meselesinde de Doğan’ın adı geçiyor. Çünkü Burak’a ünlü ‘gemicik’i satan kişi Hasan Doğan.

KREASYON SORUMLUSU

HİKMET BULDUK
Başbakanlık Özel Kalem Müdürü. Erdoğan’a en yakın isimlerden biri. Aile dostu. Yurtiçi ve yurtdışı gezilerde sürekli Erdoğan’ın yanında. Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, BELTUR’un (Büyük İstanbul Eğitim Turizm ve Sağlık Yatırımları İşletme ve Tic. A.Ş) genel müdürlüğünü yaptı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Aynı üniversiteden yönetim organizasyonu konusunda yüksek lisans yaptı. Erdoğan’ın kıyafet trafiğini, Hikmet Bulduk yönetiyor.

DENEYİMLİ SEKRETER

HÜLYA ÇETİNKAYA
Tayip Erdoğan’ın sekreteri. 1985’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne girdi. Önce Bedrettin Dalan, ardından da Nurettin Sözen’le ve Tayyip Erdoğan’la çalıştı. Tayyip Erdoğan cezaevine girdiği günlere kadar sekreterliğini yapan Çetinkaya, bir yıl da İstanbul eski belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna ile çalıştı. Gürtuna döneminde Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne gönderildi. Erdoğan bunu öğrenince, Çetinkaya’yı Ankara’ya davet etti.

30 YILLIK DOST

HÜSEYİN BESLİ
1953 Görele doğumlu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden bu yana Erdoğan’la beraber. AKP Genel Başkan Danışmanı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. İstanbul Üniversitesi’nde hem psikoloji hem işletme iktisadı okudu. Serbest ticaretle uğraştı. Bir dönem, Yeni Şafak gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Bazı çevrelere göre, Başbakan, Besli’yi son zamanlarda kendisinden uzak tutuyor. Kendisiyle yaptığımız görüşmede ise Erdoğan’la olan ilişkilerini şöyle özetliyor: “Tanışıklığımız 1977’ye uzanıyor. 1991’den bu yana da bilfiil birebir çalıştık; Ben Sayın Başbakan’ın basın ile ilişkileriyle ilgili tüm konularda yardımcı oldum. Ayrıca konuşmaların hazırlanmasında katkıda bulunuyorum.”

YAKIN ARKADAŞ

İDRİS NAİM ŞAHİN
1956 Ordu doğumlu. Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı. AKP kurucularından, halen genel sekreter. Erdoğan’ın çok yakın arkadaşı olduğu söyleniyor. Şahin’in ismi, bir ara gündeme gelen kabine revizyonunda, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yerine geçti. Ancak Cumhurbaşkanı Sezer’in onay vermediği ileri sürüldü. 22 Temmuz 2007 seçimleri için, Erdoğan’ın evinde milletvekili aday listesini hazırlayan ekibin içinde yer aldı; kendisi de yeniden TBMM’ye girdi.

“EN GÜVENİLİR POLİS”

KERAMETTİN KURT
Koruması. Erdoğan ile geçmişi en uzun olan ve en güvendiği polis memuru. Hemen tüm yurtdışı gezilerine katılan Kurt, bazen Emine Erdoğan’ın da yakın korumalığını üstleniyor. Çerkez kökenli, Tokatlı. Öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın ekibindendi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde çalıştı. 1995’te Erdoğan'la tanıştı. O günden bu yana da birlikteler.

‘AMAN DOKTOR’

KORAY GÜRSEL
Erdoğan’ın özel doktoru. Kardiyolog Dr. Koray Gürsel yurt dışı ve içi programlarında yanından ayrılmıyor. Ankara Numune Hastanesi doktorlarından. Korel’in adı, bir yolsuzluk olayına da karıştı. İlaç firması-hekim ilişkileriyle menfaat sağladığı, reçete artırımına yönelik usulsüz çalışmalara katıldığı iddialarıyla, savunması alındı. CHP, Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.

‘YAKIŞIKLI’ KORUMA

MAKSUT KARAL
Başbakanlık Koruma Müdür Yardımcısı ve Başbakan Koruması. Daha önce Ankara Emniyet Müdürlüğü Derin Araştırma Laboratuarı’nda (DAL) görevliydi. Özellikle Tutuklu Yakınları Derneği’nin (TAYAD) bazı üyeleri tarafından, geçmişte işkence yapmakla suçlandı. Karal’ın, ‘Yakışıklı’ lakabını kullandığı ileri sürülüyor.

BABA OĞUL MÜCADELEDE

Mücahit Arslan
Tayyip Erdoğan’ın sessiz, derinden çalışan danışmanı deniyor. AKP’nin kurucularından. Erdoğan’ın makam aracına binebilen ender isimlerden. Mazlum-Der eski başkanı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye giren AKP Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan’ın oğlu. 10 Aralık 2002’de, Beyaz Saray’da ABD Başkanı George Bush ile Erdoğan (Henüz Başbakan değildi) buluşmasını kotaran kişilerden biri. Ne fotoğraf çektiriyor, ne televizyona çıkıyor. İddialara göre baba Erdoğan’ın Güneydoğu kurmayı olan İhsan Arslan, 1996’da, PKK kampını ziyaret eden ekip içinde yer almıştı. Geçmişte, Hizbullah’ın iki kanadı arasında arabuluculuk üstlendiği iddiaları da basında yer aldı.

HEM ORTAK HEM KARDEŞ

MUSTAFA ERDOĞAN
1958 doğumlu. Tayyip Erdoğan’ın kardeşi. Erdoğan, başbakanken kardeşiyle birlikte dağıtım şirketi kurdu. İddiaya göre Tayyip ve Mustafa Erdoğan’ı yakından tanıyanlar bile ikisinin seslerini karıştırıyor. Siyasi arenada hemen hemen hiç görünmeyen Mustafa Erdoğan’ın, aynı zamanda ağabeyi Tayyip Erdoğan’ın kira gelirleri dahil tüm ticari işlerini de takip ettiği ileri sürülüyor.

HEM ORTAK HEM KARDEŞ

MUSTAFA ERDOĞAN
1958 doğumlu. Tayyip Erdoğan’ın kardeşi. Erdoğan, başbakanken kardeşiyle birlikte dağıtım şirketi kurdu. İddiaya göre Tayyip ve Mustafa Erdoğan’ı yakından tanıyanlar bile ikisinin seslerini karıştırıyor. Siyasi arenada hemen hemen hiç görünmeyen Mustafa Erdoğan’ın, aynı zamanda ağabeyi Tayyip Erdoğan’ın kira gelirleri dahil tüm ticari işlerini de takip ettiği ileri sürülüyor.

‘NABİ HOCA’

Prof. Dr. NABİ AVCI
1953 Bilecik doğumlu. Başbakan Başmüşaviri ve medya danışmanı. Hemen tüm temaslarda yer alıyor. Hürriyet Gazetesi’ne göre Erdoğan, Avcı’ya ‘Nabi Hocam’ diye hitap ediyor. Edebiyat ve sanat bilgisi oldukça iyi. İdeolojik olarak liberal, yaşam tarzı olarak muhafazakar. Politik duruşu, bir denge unsuru. Erdoğan ile tanışması, 1990'lara uzanıyor. 1994 yerel yönetim seçimlerinde Erdoğan'ın seçim kampanyasını yürüten ekipten. ODTÜ mezunu. Son olarak Bilgi Üniversitesi'nde ders veriyordu. Hasan Celal Güzel, Turgut Özal ve Yıldırım Akbulut'un danışmanlıklarını da yaptı. Ahmet Davutoğlu'na yakın dururken Ömer Çelik ile aralarında bir sürtüşme olduğu ileri sürülüyor. Erdoğan üzerinde birkaç yıl önce daha etkin olduğu söyleniyor.

ERDOĞAN’A SİPER

NİMET ÇUBUKÇU
1965 Karaman doğumlu. AKP’nin hukukçu ve türbansız kadın üyesi. Adı, cumhurbaşkanı adayları arasında geçti. Partiyi kuran ilk ekibin içinde yer aldı. AKP’nin ‘Muhafazakar Demokrat’ kimliğinin oluşturulması ve tanıtımında aktif görev yaptı. Emine Erdoğan’ı savunmak için Deniz Baykal’la giriştiği polemik dikkat çekti. “Bizimkilere gelince imam nikahı, CHP’lilere gelince özel hayat… Baykal da eşini yanında bir yere götürmüyor” dedi. Erdoğan da Çubukçu’ya teşekkür etti. Güldal Akşit’in yerine 2005’de Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirildi. Bakan olmadan önce birlikte katıldıkları bir gecekondu gezisinde Emine Erdoğan’ın, Çubukçu’ya, “Ayağa kalk, kendini tanıt, soruları yanıtla” diyerek talimatlar verdiği basına yansıdı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi.

O YAZIYOR ERDOĞAN SÖYLÜYOR

ÖMER ÇELİK
1969 Adana doğumlu. Erdoğan’ın en eski siyasi danışmanlarından. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Evinde 4 bin siyaset kitabı olduğunu söylüyor. Erdoğan’ın tüm yurtdışı gezilerine katılıyor ve dış politika ile ilgili her ayrıntının ondan geçtiği söyleniyor. Başbakan’ın konuşma metinlerini hazırladığı biliniyor. Yeni Şafak, Yeni Yüzyıl, Star ve Sabah gazetelerinde yazarlık yaptı. Bir dönem Kırıkkale Üniversitesi'nde araştırma görevlisiydi. İddiaya göre Ali Bulaç sayesinde Erdoğan ile tanıştı. Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi. 22 Temmuz’da TBMM’ye yeniden girdi.

OMUZ OMUZA

Prof. Dr. ÖMER DİNÇER
1956 Karaman doğumlu. Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde BİT’lerden (Belediye İktisadi Teşekkülleri) sorumlu danışmanıydı. AKP iktidarıyla birlikte Başbakanlık Müsteşarı oldu. 1995’te, “Türkiye Cumhuriyeti'nin başlangıçta ortaya koyduğu bütün temel ilkelerin; laiklik, cumhuriyet ve milliyetçilik gibi birçok temel ilkenin yerini, daha çok katılımcı, daha adem-i merkezi, daha Müslüman bir yapıya devretmesi zorunluluğu olduğu ve artık bunun zamanının geldiği düşüncesini taşıyorum” dedi. Böylece askerin örtülü protestosuyla karşı karşıya kaldı. Ayrıca Erdoğan’ın, “Bürokratik Oligarşi’nin birçok engellemeleri var” sözlerini Dinçer’in söylettiği de ileri sürüldü. Erdoğan tarafından daima korundu. İntihal iddiasıyla YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından öğretim üyeliği geri alındı. Dinçer, 22 Temmuz’da TBMM’ye girdi. Yeni AKP hükümetinde başbakan yardımcısı olacağı konuşuluyor.

ARAÇ KOORDİNATÖRÜ

RAMAZAN SARI
Özel şoförü. Yıllardır Erdoğan Ailesi'nin yakınında. Tayyip Erdoğan’ın da hemşerisi. AKP kurulduktan sonra Ramazan Sarı, Erdoğan'la birlikte Ankara'ya yerleşti. Ailesi İstanbul'da olduğu için sık sık İstanbul'a geliyor. Şimdi AKP Genel Merkezi'nde Erdoğan’ın şoförlerini koordine ediyor. Genel Başkan'ın tüm makam araçlarını o yönlendiriyor.

BURS FABRİKATÖRÜ’

REMZİ GÜR
Ramsey Fiyim adlı firmanın sahibi ve Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı. Kamuoyunda Erdoğan’ın çocuklarına ABD okumaları için ‘burs’ vermesiyle tanındı. Erdoğan’ın oğlu Burak, ünlü ‘gemicik’i Gür’ün kayınbiraderinden aldı. Erdoğan, yıllardır Gür’ün Marmara Adası yakınında bulunan Ekinlik’teki villasında tatillerini geçiriyor. Gür’ün adı son olarak eski CHP Milletvekili Mehmet Yıldırım’ın bir suçlamasında geçti. İddiaya göre Remzi Gür, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Yıldırım’ı arayarak mealen ‘Genel Kurul’a gir, oy kullan. Maddi ve manevi ne gerekiyorsa yaparız’ dedi

KKTC DANIŞMANI

ŞABAN DİŞLİ
1958 Sakarya doğumlu. AKP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. 22 Temmuz’da yeniden TBMM’ye girdi. Cumhurbaşkanlığı tartışmalarında, Erdoğan’ın Başbakan olarak kalması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Şaban Dişli’yi yurt dışı gezilerinde yanında bulundurmaya özen gösteriyor. İddialara göre AKP, KKTC’deki seçimlerde Serdar Denktaş’a karşı Mehmet Ali Talat’ı Şaban Dişli’nin organizatörlüğünde destekledi. Serdar Denktaş, bu nedenle “Kıbrıs’ta ilk kez din ve siyaset bir araya geldi” dedi. Dişli, Cüneyd Zapsu’nun da en yakın olduğu isimlerden. Konuya ilişkin sorumuzu, “Sadece Sayın Başbakanımızın çalışma ekibindeyim. En yakınındaki isim olduğum söylenemez. En yakınında kim olduğunu sadece Başbakanımız kendi bilir. Ama son 8 aydır ekibinin içindeyim” diye cevapladı.

DÜNÜR

Sadık Albayrak
1942 Trabzon doğumlu. Erdoğan’ın dünürü olana kadar Yeni Şafak gazetesi yazarıydı. Sonra beklenmeyen bir kararla istifa etti. Uzun yıllar yazarlığını Milli Görüş çizgisinde sürdürdü. Necmettin Erbakan’a da yakın bir isim olan Albayrak, kapatılan RP’de milletvekili adayı oldu, seçilemedi. ‘Erbakancı’ Milli Gazete’de ve ‘Erdoğancı’ Yeni Şafak’ta aynı anda köşe yazarlığı yaptı.

KOORDİNASYON SORUMLUSU

Dr. SERDAR ÇAM
Meclis’teki özel kalemi. Siyasete ortak bir tanıdıkları vasıtasıyla Erdoğan’la tanıştıktan sonra girdi. ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. Boston Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı, Marmara Üniversitesi’nde de uluslararası pazarlama doktorası yaptı. Uzun yıllar özel sektörde çalıştı. Yurtdışında bulundu. Fatih Üniversitesi’nde ders verdi. Başbakan’ın temsil ve koordinasyon işlerini de yürütüyor. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor.

TempoBu haber 1,126 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,370 µs