En Sıcak Konular

Irak'taki saldırıda ölenlerin sayısı 142' yi buldu

2 Ağustos 2007 10:01 tsi
Irak'ta dün bir yandan en büyük Sünni siyasi blokun hükümetten çekilmesiyle yeni hükümet krizinden endişe edilirken, ülke genelinde düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 142'yi buldu.

Dün sadece Bağdat'ta düzenlenen üç intihar saldırısında 73 kişi hayatını kaybetti. Yetkililerin açıklamalarına göre, ülke genelinde öldürülenlerin ya da ölü bulunanların sayısı 142 oldu. Dünkü şiddetli saldırı haberlerinden önce Temmuzun, yıl başından bu yana en fazla sivilin öldüğü ikinci ay, Amerikan askerleri açısından da son 8 aydır en az kayıp verilen ay olduğu açıklanmıştı.

Bu arada, Amerikan askeri yetkilileri, dün açıkladıkları, Irak'ta salı günü öldürülen 6 Amerikan askeri dışında aynı gün havan topu ve roket saldırılarında 2 Amerikan askerinin daha hayatını kaybettiğini ve 10'unun yaralandığını bildirdi. Böylece Temmuz ayında öldürülen Amerikan askeri sayısı 80 oldu.

Irak'taki en büyük Sünni siyasi blok olan Uyum Cephesi de dün, geçen hafta açıkladıkları taleplerinin yerine getirilmediğini kaydederek, Başbakan Nuri El Maliki liderliğindeki koalisyon hükümetinden çekilmişti.

Irak Uyum Cephesi, geçen hafta Maliki liderliğindeki Şiilerin ağırlıkta olduğu koalisyon hükümetini, ana konularda danışmalarda bulunmamakla suçlamış ve güvenlik konularında daha fazla söz hakkı istediklerini belirterek, hükümetteki çalışmalarını askıya almıştı.
En büyük Sünni siyasi blokun hükümetten çekilmesinin, Maliki'nin, ülkedeki rakip mezhep grupları arasında uzlaşma arayışlarına zarar vereceği endişeleri dile getiriliyor. ABD de ülkedeki direnişin ve mezhep ayrılığına dayalı şiddetin önüne geçmek için azınlıktaki Sünni Arapların siyasi sürece dahil edilmesini önemli görülüyor.

Uyum Cephesinin 275 sandalyeli parlamentoda 44 sandalyesi bulunuyor.
Radikal Şii din adamı Mukteda Sadr'a bağlı 6 bakan da haziran ayında, Maliki'nin Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesi konusunda bir takvim verilmesini reddetmesi üzerine hükümetten çekilmişti. Sadr'a bağlı bakanların yerine kabineye kimse atanmamıştı.

hürriyetBu haber 157 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,719 µs