En Sıcak Konular

ABD'den gizli operasyon açıklaması

2 Ağustos 2007 08:41 tsi
ABD'den gizli operasyon açıklaması Bakanlık Sözcüsü Tom Casey'e Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği brifingde, Amerikan basınına sızan, ABD'nin PKK'ya karşı kuzey Irak'ta Türkiye ile birlikte gizli operasyona hazırlandığı iddiasına ilişkin görüşü soruldu. İşte Casey'in açıklaması:

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan ordusunun, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalıştığını belirtti.
     
Bakanlık Sözcüsü Tom Casey, Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği brifingde, Amerikan basınına sızan, ABD'nin PKK'ya karşı kuzey Irak'ta Türkiye ile birlikte gizli operasyona hazırlandığı iddiasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine, ''PKK konusunda böyle bir plan varsa da bana bundan bahsetmediler. Basında buna ilişkin haberler var, ancak bunların fazla inanılır olduğunu sanmıyorum'' dedi.
     
Casey, ''Türkiye'nin terör örgütü PKK ile ciddi bir sorunu bulunduğunu'' ve PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu yineleyerek ''PKK'nın yönelttiği tehdide karşı Türkiye, ABD ve Irak'ın ortaklık içinde çalışarak harekete geçmesinin aşırı önemli olduğunu düşünüyoruz'' dedi. Sözcü, bu çerçevede ABD ordusunun, ''Türk ve Irak hükümetleriyle birlikte çalıştığını'' söyledi.
     
Türkiye'nin kuzey Irak'a olası bir tek yanlı askeri müdahalesine Washington'un karşı çıktığını yineleyen Casey, Türkiye ile Irak'ın komşu kalmaya devam edeceğini ve bu çerçevede iki ülkenin, PKK tehdidi ve diğer meselelerde birlikte çalışabilecek şekilde iyi ve dostça ilişkilere sahip olması gerektiğini söyledi.
     
Casey, bu konularda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuracağı yeni hükümetle birlikte çalışmayı beklediklerini sözlerine ekledi.
     
milliyet

Bu haber 124 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,088 µs