En Sıcak Konular

AB, Yunanistan'a verilecek krediyi onayladı

13 Aralık 2012 15:20 tsi
Avro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan'a AB ve IMF yardım paketinden uzun süredir beklenen kredi diliminin ödenmesini onayladı.

Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brüksel'de yaptığı basın toplantısında, Yunanistan'a 34,3 milyar Avro tutarındaki kredi dilimine nihai onayın verildiğini duyurdu. Juncker, ''Toplantı sona erdi, mali yardımın ödenmesi kabul edildi'' dedi.


Yunanistan'a EFSF'den toplamda 49,1 milyar Avro'nun ödenmesini onaylayan maliye bakanları, ana hedefin 2020 yılında Yunanistan'ın borç oranının GSYH'ye oranının yüzde 124'e düşürülmesi olduğunu ifade etti.


Yunanistan'a Mart ayına kadar toplamda 49,1 milyar Avro tutarında kredi serbest bırakılacak, ödeme taksitler halinde yapılacak, ilk 34,3 milyar Avro'luk miktar birkaç gün içinde serbest bırakılacak.
Avrupa maliye bakanlarının konuyla ilgili kararını değerlendiren Başbakan Antonis Samaras ise, memnuniyetini dile getirerek ''Yunan halkının fedakarlığı boşa gitmedi. Dayanışma yaşıyor'' açıklamasında bulundu.


Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras da, karardan duyduğu memnuniyeti belirterek, ''Yunanistan için güzel bir gün. Ancak çabaların devam etmesi gerekiyor'' yorumunu yaptı.
Bu arada alınan bilgiye göre, 34,3 milyar Avroluk kredinin 16 milyar Avro'su bankaların yeniden sermayelendirilmesi, 7 milyar Avro'luk kısmı finansal ihtiyaçlar, geri kalan kısmı ise Yunanistan'ın yürüttüğü tahvil geri alım programı kapsamında ESFS'den alınan kredinin ödenmesi için kullanılacak.


Kamu harcama kesintileri ile vergi artışlarını içeren tasarruf paketini parlamentodan geçiren Yunanistan, tahvil geri alım programı kapsamında da 31,9 milyar Avro'luk tahvili üçte bir fiyatı ile geri alacak.
( AA)Bu haber 514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,934 µs