En Sıcak Konular

Suriye'de fitne var, sıçramasın...

13 Aralık 2012 14:41 tsi
Lübnan Şiî Yüksek Konseyi üyesi Ayetullah Ali Fadlallah, ′′bölgedeki Sünnî ve Şiîiler arasında çıkarılmak istenen büyük fitne için devam eden uluslar arası çabalara′′ karşı uyarıda bulundu.

Fadlallah′ın açıklamasında ′′Bölgede Şiî ve Sünnî Müslümanlar arasında büyük bir fitne çıkarmak için çabalayan dış güçlerin hazırladığı planlara bakılırsa, Arap-İslâm âlemi en karmaşık ve en zor dönemden geçiyor′′ ifadelerine yer verildi.


SURİYE KRİZİ KOMŞU ÜLKELERE SIÇRAMASIN

Lübnan′da ′′İran′dan bağımsız Şiî taklit mercileri′′ olarak tanınan Ayetullah Fadlallah′ın, Dışişleri eski Bakanı Fevzi Suluh ve Irak heyeti ile bir araya geldiği görüşme sonrası yapılan açıklamada ′′Suriye′de yaşanan fitnenin Irak, Lübnan ve komşu ülkelere sıçramaması ve Suriye halkının isteklerine cevap verecek şekilde Suriye′deki krizin kıvılcımlarının söndürülmesi için birlikte hareket edilmesinin′′ önemine vurgu yapıldı.


Fitneye karşı birlik mesajı

Lübnan Şiî Yüksek Konseyi üyesi Ayetullah Ali Fadlallah’ın, eski Dışişleri Bakanı Fevzi Suluh ve Irak heyeti ile bir araya geldiği görüşmenin ardından ofisinden yayımlanan yazılı açıklamada, ‘’Bölgede Şiî ve Sünnî Müslümanlar arasında büyük bir fitne çıkarmak için çabalayan dış güçlerin hazırladığı planlara bakılırsa, Arap-İslâm âlemi en karmaşık ve en zor dönemden geçiyor’’ ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca, ‘’Suriye’de yaşanan fitnenin Irak, Lübnan ve komşu ülkelere sıçramaması ve Suriye halkının isteklerine cevap verecek şekilde Suriye’deki krizin kıvılcımlarının söndürülmesi için birlikte hareket edilmesinin’’ önemine vurgu yapıldı.


TAKLİT MERCİİ NEDİR?

Taklit Mercii, Şiî Müslümanların görüş ve içtihatlarını hayatlarında uyguladıkları âlim anlamına geliyor. Şii inancına göre Müslümanların, namaz, oruç gibi ibadetleri yaşayan bir âlimin görüşlerine uyup, onu taklit ederek yapması gerekiyor. Taklit Mercii âlim, ilmihal kitabı yazarak onu takip edenleri bilgilendiriyor. Avrupa ve Amerika’da yaşayan Şiîler de genellikle Irak veya İran’da bulunan Taklit Mercii ayetullahlardan birinin gönderdiği ‘müçtehit’ veya temsilcileri takip ediyor. Mutlak otorite ve fetva ehliyetine sahip alimler, Taklit Mercii ayetullahlardan oluşuyor. Taklit Mercii din dışı konularda da görüş bildirirse, onu takip edenlerin bu görüşe uymaları gerekiyor. (Yeniasya) 

Bu haber 563 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,774 µs