En Sıcak Konular

AB, Suriyeli muhalifleri resmen tanıdı

11 Aralık 2012 08:13 tsi
AB, Suriyeli muhalifleri resmen tanıdı
Brüksel’de toplanan AB Dışişleri Bakanları, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK)’yı Suriye halkının ‘meşru temsilcisi’ olarak tanıdı.

Brüksel’e gelen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler'in Başkanı Ahmet Muaz El Hatip, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Toplantı sonunda yapılan açıklamada AB'nin El Hatip'i ''Suriye halkının meşru temsilcisi'' olarak tanıdıklarını duyuruldu.

AB daha önce SMDK'yı, “Suriye halkının özlemlerinin meşru temsilcileri” olarak gördüğünü deklare etmişti. Bu kez bir adım ileri giderek ‘‘Suriye halkının meşru temsilcisi’’ olarak tanımladı. 27 üye ülkenin dışişleri bakanların ortak deklarasyonunda geçen tanımlama 'Birlik' içinde görüş farklılıkların yaşanmasına neden olduğu kaydediliyor. İngiltere ve Fransa’nın Suriyeli muhalifleri ‘tek muhatap’ olarak görmek isterken, daha çekimser üye ülkeler SMDK’nın ‘halkın meşru temsilcisi’ olarak görülmesinden yana tavır koydukları ve AB’nin resmi duruşuna etki yaptıkları ifade ediliyor. Dışişleri bakanları, SMDK'yı insan haklarına saygı, demokrasi ile tüm muhalif grup ve sivil toplum kesimleriyle çalışma ilkelerine bağlılığını koruması gerektiği üzerinde vurgu yaptı.

Dışişleri bakanları ayrıca 12 Aralık'ta Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenecek “Suriye'nin Dostları” toplantısında Esad rejimi üzerindeki uluslararası baskının artırılması gerektiğinin altını çizerken, uluslar arası kamuoyuna Suriye halkının demokrasi özleminin desteklenmesi çağrısında bulundu.

cihan

Bu haber 490 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,226 µs