En Sıcak Konular

TBMM Dışişleri Komisyonu Bosna Hersek'te

29 Şubat 2012 17:25 tsi
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, ''Bundan sonra Fransa ile Fransa Cumhurbaşkanı'nı ayırıyoruz.

Fransa Cumhurbaşkanı bundan sonra ağzıyla kuş tutsa Türkiye bakımından dost olarak telakki edilecek bir kişi değildir. Biz ancak onun uluslararası toplantılarda elini sıkmakla yetiniriz ama Fransa ve Fransa milletini de Fransa Cumhurbaşkanı'nından ayırıyoruz'' dedi.

Komisyon üyelerinden oluşan bir heyetle birlikte çeşitli temaslar için Saraybosna'da bulunan Bozkır, AA Saraybosna Temsilciliği'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, daha önce Fransa Parlamentosu'ndan geçen Ermeni iddiaları ile ilişkin yasanın Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmesini değerlendirerek, ''Öncelikle, belki seçimlerde zarara uğrama pahasına, inandıkları değerler ve hukukun üstüne duydukları güven açısından Anayasa Mahkemesi'ne bunu götüren parlamenterlere teşekkür ediyorum. Çünkü onların sayesinde, gerçekten, nedenini ben bilmiyorum, hiç kimse de bilmiyor, Türkiye'ye karşı garez duyan bir Cumhurbaşkanı'nın attığı adımları Anayasa Konseyi'nde iptal edilmesini mümkün kıldılar'' ifadelerini kullandı.

Fransa Anayasa Konseyi'nin Ermeni iddialarıyla ilgili yasayı reddetmesinin Türk-Fransız ilişkilerinde gelecekte gelinebilecek çok olumsuz noktaları bugün için önleyen bir gelişme olarak değerlendiren Bozkır, şunları kaydetti:

''Fransa'da Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin başa geldiği günden beri, hatta daha önce siyasette başka noktalarda, Türkiye'ye karşı bu olumsuz tutumunu son derece yanlış buluyorum ve bu kadar uzun yıllara giden bir dostluğu, 20 milyar avroya varan bir ekonomik ilişkiyi, Türkiye'de son derece saygı duyduğumuz, bize yararlı olan eğitim kurumları mevcut iken böyle bir davranış biçimini anlamakta güçlük çekiyoruz.''

''Artık Fransa ile Fransa Cumhurbaşkanı'nı ayırdıklarını'' belirten Bozkır, ''Fransa Cumhurbaşkanı bundan sonra ağzıyla kuş tutsa Türkiye bakımından dost olarak telakki edilecek bir kişi değildir. Biz ancak onun uluslararası toplantılarda elini sıkmakla yetiniriz ama Fransa ve Fransa milletini de Fransa Cumhurbaşkanı'nından ayırıyoruz'' şeklinde konuştu.

Türkiye ile Fransa'nın ortak çıkarları olduğunu anlatan Volkan Bozkır, ''Türkiye ve Fransa dost olmalıdır. Ortak çıkarları vardır, tarihte iyi günlerimiz, kötü günlerimiz vardır ama önemli ortağımızdır. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki seçimlerde Türkiye ile dostluğa inanan ve bu dostluğu geliştirmeye kendini hazır hisseden birinin Fransa'da Cumhurbaşkanı seçilmesini temenni ediyoruz ve Fransa Anayasa Konseyi'ne de siyasi bir karar almadığı için ve hukukun üstünlüğüne değer verdiği için ayrıca teşekkür ediyoruz'' dedi.

Bozkır ve milletvekilleri Muhammed Çetin, Ahmet Berat Çonkar, Mehmet Ali Ediboğlu ve Oktay Öztürk'ten oluşan TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti, önceki gün geldiği Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bugün ayrıca Bosna Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç ile görüştü.

Bu haber 441 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,203 µs