En Sıcak Konular

Eroğlu: Rum tarafının anlaşmaya niyeti yok

28 Şubat 2012 15:46 tsi
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının, anlaşmaya niyeti olmadığını söyledi. Eroğlu gerekçesini şöyle açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının, ''Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devraldıktan sonra çözüm müzakerelerine devam etmeye hazır olduğuna'' ilişkin açıklamalarının, 1 Temmuz'a kadar anlaşmaya varmama ve süreci 2013'e sarkıtma niyeti olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüşmesinin ardından makamına dönüşünde yaptığı açıklamada, mülkiyet konusunu görüşmeye devam ettiklerini belirterek, Rum Ulusal Konsey toplantısı nedeniyle gelecek hafta Salı günü düşünülen toplantının Perşembe gününe alındığını, mülkiyet konusunu görüşmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Downer'e hassasiyetler iletildi

Eroğlu, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in Kuzey Kıbrıs'ta bazı parti ve sendikalarla gerçekleştirdiği toplantı sırasında söylediklerinin bugünkü görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, ''Bu konuyu tabi ki görüştük. Bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koyduk'' dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmeler devam ederken taraflardan birinin siyasi parti ve sendikalarıyla görüşüp, kışkırtıcı davranmayı tasvip etmelerinin mümkün olmadığını ve BM'nin öneri sunacağı yönündeki haberlerle ilgili hassasiyetlerini Downer'a ilettiklerini söyledi.

Eroğlu, ''Downer, taraflara öneri sunacaksa, bunu sadece bir tarafa sunamaz. Türk tarafına paket öneri sunmakla bu iş olmaz. Masada iki taraf vardır. İki tarafın da bunu benimsemesi gerekir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

''Downer, tek taraflı öneri veya yönetim ve güç paylaşımı ile mülkiyet konularında paket ortaya koyacaksa, bunu Rum tarafıyla da istişare etmesi lazım. Tek taraflı istişarenin doğru olmadığını, ancak iki tarafa da öneri sunarsa bunların tartışılabileceğini ifade ettik. Rum tarafının da böyle bir davranışı benimsemesi gerekir. Aksi takdirde, tek taraflı sağırlar diyaloğu şekline döner.''

Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun Hristofyas'ın, ''AB Başkanlığı'nı devraldıktan sonra da çözüm müzakerelerine devam etmeye hazır olduğunu uluslararası kurumlara ilettiğine dair açıklamasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Eroğlu, bu açıklamanın, Rum tarafının bir anlaşmaya niyeti olmadığını ortaya koyması bakımından önemli olduğunu söyledi.

''BM Genel Sekreterini rencide edici açıklama''

Eroğlu, Rum tarafının bu açıklamasının, ''1 Temmuz'dan sonra görüşmelerle bir anlaşmaya varılacağını düşünmüyorum. Tarafların bu süre içinde anlaşması gerekir. AB Dönem başkanlığında anlaşma mümkün değil'' yönünde mesajları bulunan BM Genel Sekreteri'ni rencide edici, saygısız açıklamalar olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri'nin Downer'ı Mart sonuna kadar tarafları yoğunlaştırılmış müzakerelerle anlaşmaya ve anlaşma ümidi ortaya çıkması halinde çok taraflı konferansı hayata geçirme düşüncesiyle görevlendirdiğini de hatırlattı.

Eroğlu, Kıbrıs Rum kesimindeki liderlik seçimi tartışmalarının 1 Temmuz'dan sonra daha da alevleneceği göz önünde bulundurulduğunda, o devrede de bir anlaşma olmaması ve sürecin 2013'e, hatta 2014'e sarkıtılması düşüncesi bulunduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ''Şimdi bütün bunları yok sayarak, '1 Temmuz'dan sonra da görüşmeler devam edecek' demek, hem genel sekreterin düşüncelerine karşı olmak, hem de anlaşmama niyetinde olduğunu kamuoyuna açıklaması bakımından önemli'' dedi.

Eroğlu şöyle devam etti:

''Bence bu düşünceyle anlaşmaya varmak mümkün değil. Bu nedenle biz şimdi ortaya çıkan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirme gayreti içindeyiz. Rumlar da en iyi şekilde değerlendirme yönünde olumlu adımlar atarsa, bu sorunu çözmemek mümkün değildir. Çünkü her konuyu tartıştık. Biz, öneriler sunan, anlaşma isteyen tarafız. O ise konuyu 2013'e sarkıtma düşüncesinde. Demek ki anlaşma düşüncesinde olmayan Rum tarafıdır. Biz ise anlaşma arayışı içinde olduğumuzu, müzakere masasında her zaman tekrarladık, bugün de yeniden tekrarlıyoruz. Anlaşma tek taraflı olmaz.''AA

Bu haber 530 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,077 µs