En Sıcak Konular

Van'da çadırlar toplanıyor

28 Şubat 2012 11:41 tsi
Kızılay Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir "Çadırları iade edin" çağrısı yaptı.

Van'daki depremlerden sonra dağıtılan 71 bin 500 çadırdan sadece bin 360'ını toplayabildiklerini ifade eden Kızılay Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir, ''Vatandaşlarımızdan ihtiyaç duymadıkları çadırları Kızılay'a iade etmelerini istiyoruz'' dedi.

Van'daki depremlerden sonra vatandaşlara 71 bin 500 çadır dağıtıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD), depremzedeler için kurduğu konteyner kentlere vatandaşların yerleştirilmesiyle çadır kentler boşaltıldı. Kızılay Van Şubesi de il genelinde kurduğu 5 ayrı ekiple, kullanılmayan çadırları toplamaya başladı.

Kızılay Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir, yaptığı açıklamada, dünyada ikinci büyük çadır stokuna sahip Türk Kızılayı'nın depremden sonra Van, Erciş ve köylerde 71 bin 500 çadır dağıttığını bildirdi.

Özdemir, konteyner kentlerin kurulmasıyla Van ve Erciş'teki 14 çadır kentin tamamen boşaltıldığını söyledi. Evlerinin önüne kurulan çadırlarda kalan vatandaşların da konteynerlere yerleştirildiğini anlatan Özdemir, ''Türk Kızılay'ı olarak boşa çıkan çadırları toplamaya başladık'' dedi.

Sahadan toplanan çadırların profesyonel ekiplerce ayrıştırıldığını ifade eden Özdemir, ''Sağlam çadırları tadilattan geçirdikten sonra yıkayıp kurutuyoruz. Daha sonra muhtemel bir afette kullanmak üzere depoluyoruz'' diye konuştu.

Çadırların iade edilmesi çağrısı

Vatandaşların kullanmadıkları çadırları Kızılay'a iade etmesi çağrısında bulunan Özdemir, şöyle konuştu:

''Vatandaşlarımızdan, ihtiyaç duymadıkları çadırları Kızılay'a iade etmelerini istiyoruz. Bizi aramaları halinde ikamet ettikleri yerden çadırlarını teslim alıyoruz. Deprem afetini yaşayan halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Vatandaşların 'lazım olur' diye sakladıkları çadırların periyodik bakımları yapılmadığı için 3 ay sonra ömrü tükenmiş olur. Bu nedenle çadırların, muhtemel afetlerde kullanılması için Kızılay'a teslim edilmesini bekliyoruz.''

Din görevlileri ve öğretmenlerden yardım istendi

Vatandaşların duyarlılığını artırma noktasında müftülük, milli eğitim müdürlüğü ve muhtarlıklardan yardım istediklerini bildiren Yalçın Özdemir, şunları söyledi:

''Çadırların geri toplanması için müftülük, milli eğitim müdürlüğü ve muhtarlıklara yazı göndererek yardım talebinde bulunduk. Vatandaşın elinde kalan çadırların iadesi noktasında özellikle din görevlileri ile öğretmenlerin önemli yardımının olacağını düşünüyoruz. Bu konuda imamların camide konuyu anlatmalarını ve bize yardımcı olmalarını bekliyoruz.''

aa

Bu haber 505 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,766 µs