En Sıcak Konular

Maliye'den vatandaşı panikleten mektup!

28 Şubat 2012 10:56 tsi
Kira gelirinde uygulanan ‘otomatik vergilendirme' sisteminde çeşitli yol kazaları yaşandı. Evini satana da oğluna harçlık gönderirken kira şıkkını işaretleyene de vergi mektubu gitti.

Kira vergisinde bu yıl ilk kez uygulanan ‘otomatik vergilendirme' sisteminde çeşitli yol kazaları yaşandı.

Maliye Bakanlığı, yeni sistem çerçevesinde, bankalardan ve PTT aracılığı ile ‘kira' adı altında yapılan tüm bilgileri topladı. Bu bilgiler ışığında da tam 1 milyon 200 bin vatandaşa ‘kira verginizi ödeyin' mektubu gönderildi. Ancak sistemin yeni olması ve banka kayıtlarında da bazı hataların olması nedeniyle, kira geliri elde etmeyenlere de mektup gitti. Kira geliri elde etmediği halde, mektup alan vatandaşlar ise adeta vergi idarelerine akın etti. Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı'na günde en az 100 şikayetin geldiği bildirildi.

Nedeni yanlış işaretlenen havaleler

Kira geliri elde etmeyenlere de Maliye tarafından mektup gönderilmesinde, banka kayıtlarının düzenli olmaması etkili oldu. Örneğin, önceki yıllarda kira geliri elde eden ancak evini satan kişiler de, halen kira geliri elde ediyormuş gibi kayıtlarda yer aldı. Yine havale yaparken, yanlışlıkla kira şıkkını işaretleyen vatandaşlar da kira geliri elde eden ev sahibi olarak kayıtlara işlendi.

Bu çerçevede, bazı velilerin de üniversitede okuyan çocuklarına harçlık gönderirken, kira şıkkını işaretledikleri ve bu nedenle harçlıkların da kira geliri olarak kayıtlara geçtiği belirlendi.

Maliye: Kimse paniğe kapılmasın

Maliye Bakanlığı kaynakları, kira geliri elde etmediği halde mektup gönderilen vatandaşların paniğe kapılmasına gerek olmadığını belirterek, bu kişilerin bilgilerinin sistemde düzeltileceğini bildirdiler. Kira geliri elde etmediği halde mektup olan vatandaşların, vergi idarelerine giderek bilgilerini düzelttirebileceğini hatırlatan Maliye yetkilileri, kira geliri elde etmediği halde mektup gönderilen kişilerin bilgilerin sistemden silineceğini kaydettiler.

TEK TUŞLA ÖDENECEK

Yaşlılara evde kira vergisi hizmeti


Vergi gelirlerini artırmak için 1.2 milyon ev sahibine mektup gönderen Maliye Bakanlığı, kira vergisindeki beyannamelerin teslim edilmesi noktasında da bazı kolaylıklar getirdi. Kolaylıklar arasında yaşlı ev sahiplerinin beyannamelerinin evlerde alınması da var. Mevcut durumda, ev sahipleri ikametlerinin bulunduğu ilçedeki vergi dairelerine, beyanname verebiliyor. Yeni sistemde ise, beyanname için ikamet şartı aranmayacak. Örneğin, İstanbul'da ikamet eden bir mükellef, Ankara veya İzmir'deki vergi dairelerinden de beyannamesini teslim edebilecek.

Tek tuşla beyanname imkanı

Ayrıca aynı mükellef İstanbul'daki herhangi bir vergi dairesinden de beyannamesini verebilecek. Söz konusu düzenleme yurt dışında bulunan ev sahiplerine de büyük kolaylık sağlayacak. Yurt dışında bulunan ev sahipleri de, internet üzerinden tek tuşla, beyannamesini verebilecek. Yine aynı ev sahibi, kira vergisini internet üzerinden ödeyebilecek. Bir çok ev sahibinin yaşlı olduğuna dikkate alan Maliye Bakanlığı, hasta ve yaşlılara evde vergi hizmeti de vermeye hazırlanıyor. Buna göre, vergi iletişim merkezine başvurarak, yardım isteyen yaşlı ev sahiplerine, Maliye ekipleri evlerine giderek kira gelirleri ve beyannameler hakkında bilgi verecek

StarBu haber 472 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,695 µs