En Sıcak Konular

PKK, Suriye'de halkı vurdu

28 Şubat 2012 10:16 tsi
Helikopterlerle getirilen PKK'lılar halk'ı taradı: 14 Yaralı!

Analiz Merkezi'nin muhalif kaynaklardan aldığı habere göre, çok sayıda PKK'lının, BAAS Rejimi'ne bağlı hava unsurları tarafından, Kilis'in 40-50 kilometre güneyindeki Halep'in protesto eylemlerine sahne olan köylerine getirildiği ve bu militanların bölgedeki protesto eylemleri sırasında halka ateş açarak, şimdiye kadar çoğu ağır olmak üzere en az 14 kişiyi yaraladıkları bildirildi.

KARAKOL BASKINI

Hatırlanacağı üzere, bu olayın bir kaç gün öncesinde "400 PKK Yandaşı Karakol Bastı" manşetiyle çıkan haberlerde, "Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nde Suriyeli güvenlik güçlerinin elinde bulunan 3 PKK'lının serbest bırakılmasını isteyen yaklaşık 400 kadar PKK yandaşı gösterici, tutukluların bulunduğu karakola saldırdı." denilmiş, saldırı sırasında 'bazı militanların yaralandığı' ifade edilmişti.

BAAS REJİMİ'NDEN PKK'YA ÖZEL KORUMA

İddia edilen bu olayın hemen ardından Suriye Ordusu'na bağlı tanklar ve askeri personelin Türkiye-Suriye Hududu'ndaki köylerde yoğunlaştığı görüldü.

Dikkat çekici ve farklı bir faaliyet olarak, bu kez askerî bir havaalanı yakınlarına çok sayıda Suriye Keskin Nişancısı'nın da konuşlanmasının ardından, dün (26 Şubat Pazar) Türkiye Saati ile 17:00 sularında, BAAS Helikopterleri'nin taşıdığı 400'e yakın PKK'lının, Suriye Askerleri'nin korumasında Haleb'in 'direnişçi' köylerine çok yakın olan bu havaalanına getirildiği tesbit edildi.

PKK'YA BAĞLI SEYYAR KATLİAM TİMLERİ

Bunun üzerine diğer direnişçilerle iletişime geçen protestocular, bu PKK Grubu'nun, diğer köylerdeki protestoları tarayan grup olduğunu ve özellikle Sahur Bölgesi'nde 14 sivil protestocu'nun da gösteri sırasında bu grup tarafından tarandığını öğrendi.
Sözü edilen mıntıka'nın, 400 PKK'lının BAAS'a bağlı karakol bastığı bölgeye olan yakınlığı ve Beşşar Esad'ın Tunus'ta gerçekleştirilen Suriye'nin Dostları Toplantısı'na olan öfkesi birlikte düşünüldüğünde, serbest bırakılan 3 PKK'lıdan başka ne tür pazarlıklar olmuş olabileceği de gündeme gelebilir.

SURİYE'Lİ FEHMAN HUSEYİN ŞİMDİ DE BAAS'A TAŞERON

Bilindiği üzere Suriye Ordusu, Türkiye Hududu'nu kontrol etmekte güçlük çektiği için daha önce de PKK'dan yardım almış ancak son zamanlarda örgütle BAAS Devleti arasındaki ilişki zayıflamıştı.

Muhalifler'in Tunus'ta 'Devrim'den sonra kurulacak yeni sistemde, BAAS Rejimi'nden farklı olarak, Kürtler'in bütün etnik ve insanî haklarının tanınacağını' dünyaya ilan etmelerinin ardından gerçekleşen BAAS-PKK İşbirliği, Beşşar Esad'ın Tunus Toplantısı'nı düzenleyen Türkiye'ye ve Devrim başlayana dek geçen onlarca yıl nüfus kağıdı dâhi vermediği Kürtler'e karşı nasıl bir strateji izleyebileceğinin ilk trajedik ipucu olması açısından önem taşıyor.

Teknik olarak ise, PKK'nın Suriye'li 3 önemli liderinin başında gelenFehman Huseyin'in bilgisi ve izni olmaksızın, PKK'nın bu türde bir eylem dizisine girmesi imkansız görülüyor.
Bilindiği üzere daha önce Dr. Bahoz kod adlı Fehman Huseyin'in İsrail'in sipariş ettiği eylemler düzenlediği sıkça medyada yer almıştı.

TÜRKİYE'DEN SONRA SIRA SURİYE'DE Mİ?

PKK, AK Parti Hükümeti'nin başlattığı Açılım'ın hemen ardından, özellikle Suriye'li liderlerinden Doktor Bahoz kod adlı Fehman Huseyin'in bizzat planladığı ve yönettiği saldırıları sırasında, sivilleri de kapsayan eylemler düzenlemişti.
Şimdi de istenen hakların sağlanacağı garantisi veren Suriyeli Muhalifler'e karşı gerçekleşen PKK saldırılarının ne boyutlarda ve ne kadar süreyle olacağı ise Suriye'de halk tarafından endişe ile takib ediliyor.Bu haber 537 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,827 µs