En Sıcak Konular

Zenginler daha çok yalan söylüyor

28 Şubat 2012 10:03 tsi
ABD ve Kanada'daki bir araştırmaya göre, varlıklı kişiler trafik kurallarını daha çok ihlal ediyor, çocuklara ayrılan bonbon şekerlerini aşırıyor ve daha da zenginleşmek için yalan söylemekten kaçınmıyorlar.

California'daki Berkeley ve Kanada'daki Toronto üniversitelerinde, yedi değişik konuda yapılan ve Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde bugün yayınlanan araştırmada, lüks ve büyük otomobillerin sahiplerinin, bir kavşakta diğerlerinden daha fazla kuralları çiğneme ve yayaların geçmelerine daha az izin vermeye eğilimli oldukları ortaya çıktı.

Araştırmada ödüllü bir zar oyunuyla yapılan bir başka testte de, üst sosyal sınıfa mensup kişiler skorları konusunda yalan söylemeye meyilli olduklarını ifade ettiler.

Yine varlıklı kişilerin bir iş görüşmesinde, işe alırken fazla çalıştırmayı düşünmedikleri kişilere teklif edilen pozisyonun yakında kaldırılacağı konusunda yalan söylemekten çekinmedikleri ortaya çıktı.

Bir başka testte de, yine zengin kişilerin çocuklara iletmeleri için verilen bonbon şekerlerini, alt gelir grubuna ait olduklarını söyleyen insanlardan daha fazla yedikleri görüldü.

Araştırmacılar, makalelerinde, "kişisel çıkar sağlama arayışının elitler için daha önemli bir motivasyon olduğunu ve açgözlülüğün servetle birlikte arttığını, sosyal düzeyin bazı yanlış davranışlara yol açabildiğinin" altını çizerken, üst sınıf mensuplarının daha bağımsız ve buna karşılık sonuçta ne olacağına dair daha az endişeli olduğunu kaydettiler.

Makalede, daha zenginlerin sonuç kültürüne daha çok önem verdikleri ve davranışlarının diğerleri için sonuçlarına daha az dikkat etmelerine yol açan bir açgözlülük bakış açısı oluşturdukları ifade edildi.

aa

Bu haber 434 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,196 µs